Newsy

Będzie kolejny strajk nauczycieli? Broniarz: Decyzja pod koniec sierpnia

Sławomir Broniarz ZNP

fot.Mateusz Grochocki/East News

Newsy

Będzie kolejny strajk nauczycieli? Broniarz: Decyzja pod koniec sierpnia

Sławomir Broniarz ZNP

fot.Mateusz Grochocki/East News

Sławomir Broniarz poinformował, że Związek Nauczycielstwa Polskiego rozważa powrót do strajku nauczycieli, który został zawieszony przed wakacjami. Decyzja ma zostać podjęta pod koniec sierpnia. Ma o niej przesądzić referendum w szkołach.

"O tym, jakie będą działania ZNP, będziemy rozmawiali na zebraniu prezydium 26 sierpnia. Wtedy podejmiemy decyzję o dalszych działaniach związku i o dacie ewentualnego referendum. Nie mogę w tej chwili potwierdzić, czy odbędzie się ono we wrześniu" – powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

"Referendum przesądzi o tym, czy będzie strajk. Termin strajku, jeśli takowy by był, musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum" – dodał.

Nastroje wśród nauczycieli

Broniarz odniósł się do wyników raportu dotyczącego nastrojów wśród nauczycieli, opracowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego. Podano w nim, że 41 proc. nauczycieli, z ponad 7 tys. zapytanych o zdanie, uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne, a 82 proc. popierających protest opowiada się za działaniami polegającymi na zmniejszeniu liczby dodatkowych obowiązków dla nauczycieli.

"Będziemy pytać nauczycieli i pracowników oświaty niebędących nauczycielami, jaka forma protestu byłaby przez nich najbardziej akceptowana. Jak pokazuje raport, nauczyciele mają serdecznie dość ataków na środowisko, których doświadczyli podczas strajku" – powiedział.

Dodał, że duża grupa nauczycieli jest rozczarowana wysokością podwyżki od 1 września. "Mają dość sytuacji, że płaca minimalna będzie równa płacy nauczyciela po studiach" – powiedział.

Szef ZNP uważa, że może wystąpić problem z realizacją podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. "Samorządy mówią wyraźnie, że nie mają pełnej puli pieniędzy. Z naszych wyliczeń wynika, że mimo miliarda złotych, który ministerstwo przekazało na ten cel, będzie brakowało ponad 350 mln zł. To oznacza, że powstaną napięcia ekonomiczne na tym tle" – powiedział.

"Sytuacja do najlepszych nie należy i stąd determinacja nauczycieli do podjęcia protestu" – dodał.

Decyzję o ewentualnym podjęciu akcji strajkowej do końca sierpnia odkłada też przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, bo, jak mówi, obrady Zarządu Krajowego FZZ zostały wyznaczone na 29-30 sierpnia.

Inny model akcji strajkowej?

"Jest szereg wątpliwości dotyczących możliwości wznowienia zamierzonej akcji strajkowej, dotyczą one samej procedury" – powiedział.

"Mamy wątpliwości, czy będzie możliwe przeprowadzenie akcji strajkowej wyłącznie w oparciu o przeprowadzone referendum. Z naszych analiz wynika, że potrzebne będzie wznowienie procedury sporu zbiorowego, a to w znaczący sposób wydłużałoby termin rozpoczęcia akcji strajkowej" – dodał.

Jego zdaniem, jeśli decyzja o strajku nauczycieli zostanie podjęta, to "trzeba będzie przemodelować akcję strajkową na inny wariant niż ten kwietniowy".

"Nauczyciele doświadczeni sposobem potraktowania ich przez władzę rządową w kwietniu, będą ostrożni, jeśli chodzi o kwestię podjęcia strajku czynnego. Myślę, że zdecydowanie większym poparciem i z większą skutecznością będą wybierane inne formy np. rezygnacja z wszelkich nadobowiązkowych zadań" – dodał.

Według Wittkowicza kluczowym problemem pozostają wciąż kwestie wynagrodzeń nauczycieli. "Bez rozwiązania problemu, który nazwę znaczącym skokowym wzrostem wynagrodzeń zasadniczych, nie ma szans, żeby rozwiązać jakiekolwiek inne problemy w oświacie" – powiedział. Dlatego, jak dodał, tak ważne będą rozmowy z rządem na ten temat.

Czy dojdzie do strajku nauczycieli?


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
47
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0