Newsy

Czternasta emerytura. Kwoty brutto i netto. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze? 

Seniorka z portfelem w dłoni

Peter Dazeley/Getty Images

Newsy

Czternasta emerytura. Kwoty brutto i netto. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze? 

Seniorka z portfelem w dłoni

Peter Dazeley/Getty Images

Zgodnie z ustawą uchwaloną na początku 2021 r., czternasta emerytura trafi do portfeli seniorów. Szacuje się, że dodatkowe pieniądze otrzyma ok. 9,1 mln osób. Kiedy środki zostaną wypłacone? Jakich kwot można się spodziewać?

Wypłacenie tzw. czternastych emerytur planowane jest na jesień. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Ile będzie wynosiło podstawowe świadczenie? 

Czternasta emerytura w 2021. Kto jest uprawniony?

Przyjęcie przez Sejm ustawy o tzw. czternastej emeryturze to bardzo dobra wiadomość dla polskich emerytów, których bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne – oceniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Czternasta emerytura to ogromne wsparcie dla dużej grupy emerytów i rencistów – ma ona trafić do 9,1 mln osób – podkreśliła Maląg. Dodała, że koszt wypłaty świadczenia szacowany jest na 11,4 mld zł.

- Tutaj, w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, występuje kryterium dochodowe 2900 zł brutto. Co ważne, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, a więc świadczenie będzie zmniejszane o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł – wyjaśniła minister, zwracając uwagę, że to "pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do czternastej emerytury".

Waloryzacja i wypłaty czternastej emerytury

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Maląg nawiązała również do przyjęcia w czwartek przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Oznacza to – wyjaśniła szefowa MRiPS – że świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną od marca 2021 r. o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 50 zł.

- I tak najniższe świadczenia zostaną podwyższone odpowiednio do 1250 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej oraz do 937,50 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – dodała.

Czternasta emerytura - jaka kwota brutto i netto?

Wysokość czternastej emerytury to 1250,88 zł brutto (tyle wynosi najniższa emerytura od 1 marca 2021 r.). To 1066,24 zł netto, czyli tzw. "na rękę". Kwotę tę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku wyższych emerytur czternastka będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę”. Osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki.

Renty i emerytury w Polsce 

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Zobacz wideo: Senior pomaga seniorom

Zobacz też:

Składki ZUS dla firm w górę. Ile zapłacą przedsiębiorcy? 

Pfizer zapowiada zwiększenie dostaw szczepionek przeciw COVID-19. "Wrócimy do pierwotnego harmonogramu"

Na ubrania i buty wydaliśmy ponad 20 proc. mniej. "Nowa rzeczywistość wpłynęła na zwyczaje zakupowe"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
72
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
14.06.2021
marykowa
To i tak nie załatwia problemu wciąż niskich emerytur gdzie najlepiej po prostu wciąż oszczędzać. I tu chociażby ppk jakoś się prezentują, bo można w prosty sposób odłożyć trochę grosza, co nie wymaga też angażowania się.