Ogród

Jaki basen ogrodowy wybrać – stelażowy, rozporowy czy dmuchany?

Starsza kobieta w kostiumie kąpielowym w basenie ogrodowym. Basen dmuchany

Fot. Noel Hendrickson / Getty Images

Ogród

Jaki basen ogrodowy wybrać – stelażowy, rozporowy czy dmuchany?

Starsza kobieta w kostiumie kąpielowym w basenie ogrodowym. Basen dmuchany

Fot. Noel Hendrickson / Getty Images

Baseny ogrodowe są nieocenione zwłaszcza w upalne dni, oferując nam przyjemną ochłodę w wodzie. Bogata oferta basenów ogrodowych sprawia, że bez problemu wybierzemy model dopasowany do naszych możliwości i potrzeb.

Basen ogrodowy stelażowy, rozporowy lub dmuchany – poszczególne modele różnią się ze względu na cenę, funkcjonalność czy sposób montażu, dzięki czemu bez trudu znajdziemy odpowiedni do naszego ogrodu.

Basen ogrodowy – jaki wybrać?

Na początek należy podkreślić, że w naszych warunkach pogodowych możemy liczyć jedynie na kilka upalnych tygodni w ciągu roku, więc stawianie basenu na cały rok raczej się nie opłaca. Częściej będziemy go czyścić niż z niego korzystać. Z tego względu basen ogrodowy w ziemi , drogi zarówno w budowie, jak i eksploatacji, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Znacznie tańsze i dające możliwość łatwego składania i rozkładania są baseny przenośne – stelażowe, rozporowe i dmuchane. W zależności od rodzaju i wielkości znajdziemy je w cenie od 100 zł do 2000 zł. Nawet najtańsze oferują rozrywkę i orzeźwienie latem zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym.

Basen ogrodowy stelażowy

W basenach ogrodowych stelażowych cała niecka basenowa mocowana jest na stelażu z rurek aluminiowych, a zbiornik jest zazwyczaj dość głęboki. To rozwiązanie sprawia, że basen ogrodowy tego typu jest bardzo pojemny i zmieści nawet kilka osób. Duży rozporowy basen gwarantuje zabawę całej rodzinie, również dorosłym. Wymaga niemałej przestrzeni w ogrodzie, tak by jego spore gabaryty nie zaburzyły estetyki ogrodu. Basen ogrodowy stelażowy może być okrągły, owalny lub prostokątny. Przydatnym wyposażeniem do tego typu basenu będą drabinki, które ułatwią wejście do głębokiego zbiornika, oraz pokrywa i pompa filtrująca, które pozwolą utrzymać wodę w czystości. Minusem dużego basenu stelażowego jest jego czasochłonne rozkładanie i składanie oraz zazwyczaj wysoka cena – aby cała rodzina cieszyła się korzystaniem ze zbiornika, trzeba na niego wydać około 1000–2000 zł.

Basen ogrodowy rozporowy

Basen ogrodowy rozporowy z tworzywa sztucznego skonstruowany jest w ten sposób, aby woda rozpierająca boczne ściany utrzymywała jednocześnie całą konstrukcję. Dmuchany jest jedynie jego kołnierz. Baseny tego typu nabierają kształtu dzięki napełnieniu wodą. Mogą być owalne, okrągłe lub prostokątne, mają różne rozmiary. Są nieco tańsze niż stelażowe i też zazwyczaj od nich płytsze. Ich rozkładanie i składanie nie zajmuje wiele czasu i nie jest kłopotliwe – wystarczy nadmuchać przy pomocy pompki kołnierz i napełnić zbiornik wodą. Nie potrzebujemy też drabinki, by do nich wejść. Są odpowiednie dla starszych dzieci, które dzięki konstrukcji będą miały świetną zabawę.

Zobacz film: Jak sprawdzić czystość basenu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Basen ogrodowy dmuchany

Ten typ ze względu na to, że nie jest zbyt głęboki, to najlepszy basen ogrodowy dla dzieci . Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli wody w basenie jest niewiele, małe dzieci przebywające w środku lub wokół basenu muszą zawsze przebywać pod opieką dorosłych. Małe baseny dmuchane mogą mieć różne kształty i kolory – są to zwykłe wanienki, ale również zamki lub wyspy ze zjeżdżalniami i fontannami w formie palm. Łatwo je rozłożyć – wystarczy nadmuchać i wlać do nich wodę. Niektóre baseny ogrodowe dmuchane posiadają pokrywę, która chroni wodę od zanieczyszczeń. Są zazwyczaj dużo mniejsze od rozporowych i stelażowych, ale przez to też dużo tańsze.

Basen ogrodowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Przed zakupem basenu ogrodowego warto pomyśleć, jaki rozmiar zbiornika będzie dla nas wystarczający. Nie warto wybierać największego, jeśli zajmie on niemal całą przestrzeń przed domem. Wokół basenu powinien zostać co najmniej metr wolnej przestrzeni. Basen powinien stać na całkiem płaskim podłożu w miejscu dobrze nasłonecznionym, aby woda mogła się szybko ogrzać. Zastanówmy się też, kto będzie z basenu korzystał – jeśli tylko dzieci, nie ma sensu inwestowania w duży basen rozporowy czy stelażowy, zdecydowanie wystarczy niewielki kolorowy dmuchany brodzik. Pamiętajmy, że im większy zbiornik, tym dłużej się napełnia wodą, która też dłużej się nagrzewa.

Decydując się na basen ogrodowy musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu wody. Pomocna może się okazać pompa filtracyjna, którą często dołączają producenci basenów rozporowych i stelażowych. Warto zainwestować w pompę piaskową, która znacznie wydajniej filtruje wodę. Konieczne okaże się też regularne wybieranie zanieczyszczeń z wody przy pomocy siatki na kiju. Kiedy basen nie jest użytkowany, warto go przykrywać specjalną płachtą lub pokrywą, która też czasem jest dołączona przy zakupie.

Basen warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które ułatwią nam jego eksploatację i utrzymanie go w czystości, takie jak: pompka do basenów dmuchanych i rozporowych, pompy filtrujące do oczyszczania wody w basenie, jeśli nie były dołączone przy zakupie, chemia basenowa, pokrywa do basenu, która pomoże utrzymać wodę w czystości, mata, która zabezpieczy dno basenu przed ostrymi elementami, drabinki, które ułatwią wejście do dużych basenów oraz łatki do basenów dmuchanych.

Co sądzisz o tym artykule?
83
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0