Styl Życia

Bartek Jędrzejak w Jajkowie - tu jaja maluje się przez cały rok. Co oznaczają poszczególne kolory pisanek?

Styl Życia

Bartek Jędrzejak w Jajkowie - tu jaja maluje się przez cały rok. Co oznaczają poszczególne kolory pisanek?

Tuż przed świętami, Bartek Jędrzejak dotarł do najbardziej wielkanocnej wsi w Polsce. Mowa o Jajkowie, które położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Nazwa oczywiście zobowiązuje i mieszkanki tej wsi o pisankach wiedzą wszystko.

Jajko to podstawa świąt wielkanocnych. Nie tylko spożywamy je w żurku czy dodajemy do sernika, ale przede wszystkim je dekorujemy. Jedni je wyklejają, drudzy skrobią, a trzeci malują. Jak ozdabia się jajka w najbardziej świątecznej wsi w Polsce?

Pisanki w Jajkowie

Mieszkanki Jajkowa - Iwona i Halina - na temat dekoracji jaj wiedzą wszystko. Wybierają naturalną metodę ich barwienia. Nim się za to zabierają, długo je gotują. Niektóre nawet 5 godzin. Następnie każde po kolei zanurzają w:

  • korze dębu, by uzyskać brązowe jajo;
  • curry – żółte;
  • modrej kapuście – błękitne;
  • źdźbłach trawy – zielone.

Tradycja wielkanocna

Jajka to nie tylko symbol życia, ale i miłości. O wielkanocnej tradycji opowiedziała Bartkowi Jędrzejakowi mieszkanka Jajkowa.

- Dziewczyny dawały czerwoną pisankę swojemu wybrankowi, którego kochały. Niebieska wręczana była mężczyźnie, który skakał z kwiatka na kwiatek, czyli w każdej miejscowości miał swoją wybrankę. Zielona pisanka jest dla chłopca w wieku szkolnym, a filetowa dla starego kawalera. Natomiast żółta była bardzo niechcianą pisanką, bo była wręczana surowa - wyjaśniła pani Iwona.

W Jajkowie jajka nie tylko się maluje, ale i spożywa - oczywiście. Mieszkanki wsi ugościły Bartka Jędrzejaka gniazdkami z jajkami oraz tradycyjną zupą jajeczną.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Koszyczek wielkanocny - co musi się w nim znaleźć i dlaczego 

Pomoc sąsiedzka. Jak Polacy wspierają się w pandemii?

Sernik, który na pewno nie opadnie. Poznaj niezawodny przepis 

Reporter: Bartek Jędrzejak
Co sądzisz o tym artykule?
64
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0