Ogród

Barszcz Sosnowskiego. Jak go rozpoznać? Gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego rosnący dziko na łące. Trująca roślina.

Fot. cergeus / Getty Images

Ogród

Barszcz Sosnowskiego. Jak go rozpoznać? Gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego rosnący dziko na łące. Trująca roślina.

Fot. cergeus / Getty Images

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina występująca dziko w Polsce. Może mieć nawet do 5 m wysokości. Nawet na odległość potrafi wywołać poważne oparzenia. Jest najbardziej niebezpieczna latem.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną parzącą. Może spowodować rany na skórze nawet na odległość, a tym bardziej, kiedy się go dotknie. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Gdzie rośnie? Gdzie zgłosić, kiedy zauważymy go podczas spaceru?

Trujące rośliny – barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego

Barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego to barszcze kaukaskie, które rozprzestrzeniły się z rejonów Kaukazu na wschodnią i zachodnią Europę. Są bardzo podobne i były traktowane jak jeden gatunek, więc obecnie trudno określić, jakie dokładnie mają zasięgi występowania, ale przyjmuje się, że barszcz Mantegazziego występuje na zachodzie Europy, a barszcz Sosnowskiego na wschodzie.

Barszcz Sosnowskiego – jak rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego przypomina koper – jest jednak dużo większą rośliną, może mieć nawet 5 m wysokości. W pierwszym roku rozwoju rośliny pojawiają się wielkie liście, nie ma jeszcze pędów kwiatowych.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

 • barszcz Sosnowskiego liście: bardzo duże, mogą mieć do 2 m szerokości, owłosione, o różnych kształtach, rosną w kwietniu;
 • barszcz Sosnowskiego łodyga: bardzo gruba, okrągła, jej średnica dochodzi do 12 cm, jest zielona, u podstawy pokrywają ją purpurowe plamki;
 • barszcz Sosnowskiego kwiatostany: pojawiają się w czerwcu, wyglądają jak kwiaty kopru, są białe i zebrane w duże baldachy (nawet do 75 cm) w kształcie parasoli, jedna roślina wykształca do kilkunastu kwiatostanów najwcześniej w trzecim roku życia, najczęściej, kiedy już osiągnie 150-200 cm wysokości.

Zapach barszczu Sosnowskiego przypomina zapach kumaryny.

Zobacz film: Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego występuje na całym terenie Polski, w każdym województwie są miejsca, gdzie można się na niego natknąć.

Barszcz Sosnowskiego – występowanie w Polsce:

 • wzdłuż strumieni, rzek, potoków i kanałów (nasiona często rozprzestrzeniają się z płynącą wodą),
 • na skarpach,
 • na obrzeżach lasów,
 • na obrzeżach pól,
 • zdarza się także w lasach i na nieużytkach.

Rośliny te często występują w dużych ilościach, są gatunkiem inwazyjnym i zmniejszają zróżnicowanie gatunkowe na zajętych terenach. Oznacza to, że wypierają inne rośliny, które rosły tam do tej pory.

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia i inne objawy po kontakcie

Do oparzeń szczególnie często dochodzi latem. Substancje toksyczne zawarte w barszczu Sosnowskiego wywołują oparzenia pod wpływem słońca. Ich działanie zwiększa się także od wilgoci i wysokiej temperatury. Trujące olejki eteryczne mogą unosić się nawet na kilkanaście metrów od samej rośliny, dlatego nie wolno się nawet do niej zbliżać.

Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego? W zależności od intensywności oparzeń, na skórze po kilku (a nawet kilkunastu) godzinach mogą pojawić się:

 • wysypka,
 • pęcherze surowicze,
 • zaczerwienienie,
 • opuchlizna,
 • owrzodzenia.

Oprócz tego pojawiają się objawy ogólne:

 • wymioty i nudności,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia układu oddechowego,
 • zaburzenia wzroku,
 • zapalenie spojówek,
 • wstrząs anafilaktyczny.

Skutki poparzenia barszczem Sosnowskiego to długo niegojące się rany i blizny. Przez 3 dni utrzymuje się stan zapalny, a wrażliwość na światło poparzonych miejsc może trwać nawet kilka lat. Na skórze może dojść do martwicy.

Barszcz Sosnowskiego – leczenie

Co na oparzenia barszczem Sosnowskiego? Kluczowa jest ochrona przed światłem – i to nawet jeśli nie pojawiły się żadne objawy, a wiemy, że przebywaliśmy w okolicy tej trującej rośliny.

Najpierw myjemy dokładnie skórę wodą z mydłem, aby pozbyć się trujących substancji. Pierzemy ubrania i myjemy wszystkie przedmioty, które mieliśmy przy sobie. Możemy wziąć wapń, aby złagodzić reakcję alergiczną.

Konieczna jest wizyta u lekarza i konsultacja w sprawie doboru odpowiednich leków do stopnia zaawansowania oparzeń. Aby złagodzić objawy, staramy się nie dotykać poparzonych miejsc i stosujemy zimne okłady. Na niepęknięte pęcherze i podrażnienie mogą pomóc maści kortykosteroidowe.

Przy podrażnieniu oczu przemywamy je wodą i chronimy przed światłem. Zgłaszamy się do okulisty.

Jeśli oprócz objawów skórnych pojawią się np. duszności lub inne objawy ogólne, to jak najszybciej zgłaszamy się na oddział ratunkowy lub dzwonimy na pogotowie.

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Usuwanie barszczu Sosnowskiego nie jest prostą ani jednorazową sprawą. Korzeń barszczu może sięgać nawet 2 m pod ziemię, a do tego roślina szybko się rozprzestrzenia za pomocą nasion. Nasiona mogą przeleżeć w glebie nawet 4 lata i dopiero wtedy wykiełkować. Usuwanie barszczu Sosnowskiego powtarza się przez kilka lat, aby się go całkowicie pozbyć.

Koszenie barszczu Sosnowskiego nie da rezultatu, roślina się zregeneruje. Bez odpowiedniej ochrony nie będziemy w stanie sami usunąć barszczu Sosnowskiego. Może nie wystarczyć nawet sama odzież ochronna, gdyż trujące olejki eteryczne unoszą się w powietrzu.

Barszcz Sosnowskiego – gdzie zgłosić?

Barszcz Sosnowskiego w Polsce jest objęty zakazem uprawy, sprzedaży i rozmnażania. Jeśli zauważymy gdzieś roślinę przypominającą barszcz – zgłaszamy to na numer alarmowy straży miejskiej, czyli 986.

Zobacz też:

Niebezpieczne substancje w domu. Jak chronić przed nimi dzieci?

Rośliny toksyczne, które często uprawiamy w naszych ogrodach. Na co powinniśmy uważać?

Jak „odchemić” warzywa i owoce? Znamy sposoby na pozbycie się patogenów 

Co sądzisz o tym artykule?
86
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0