Gorące tematy

"Bankierzy mafii z Wólki Kosowskiej". Co kryje się za wielkim azjatyckim targowiskiem?

Gorące tematy

"Bankierzy mafii z Wólki Kosowskiej". Co kryje się za wielkim azjatyckim targowiskiem?

Wólka Kosowska pod Warszawą znana jest z wielkiego targowiska, na którym handluje się towarami sprowadzanymi z Azji. Część produktów sprzedawana jest z pominięciem podatku od towaru i usług. Sprawie przyjrzała się reporterka Superwizjera Anna Sobolewska. 

Anna Sobolewska w materiale "Bankierzy mafii z Wólki Kosowskiej" pokazuje, jak działają i jak walczą ze sobą wietnamskie gangi.  Wyjaśnia także, jak krążącą po targowisku gotówkę wprowadza się do obiegu.

"Bankierzy mafii z Wólki Kosowskiej"

O Wólce Kosowskiej głośno było w 2018 roku. Gdy w trakcie zatrzymania przez ABW, obywatelka Wietnamu Thi Huong Han popełniła samobójstwo, skacząc przez okno. Według prokuratury, kobieta była członkinią zorganizowanej grupy przestępczej, która w ciągu trzech lat wyprała prawie pięć miliardów złotych, które miały pochodzić z nielegalnych transakcji, niezgłoszonych organom skarbowym. Gotówka ta pochodziła z Wólki Kosowskiej.

Handel na targowisku na pierwszy rzut oka wygląda legalnie. Produkty, które się na nim sprzedaje najczęściej pochodzą z Chin, skąd zazwyczaj drogą morską trafiają do największych europejskich portów. Tam ich wartość celna jest wielokrotnie zaniżana. Następnie dostarczane są one do różnych krajów. Część z nich trafia właśnie do Wólki Kosowskiej, do firm słupów, gdzie sprzedawane są z pominięciem podatku od towaru i usług. Natomiast płatności dokonywane są głównie gotówką.

Wywóz pieniędzy

Najtrudniejszym elementem jest wywiezienie miliardów złotych w gotówce z Wólki Kosowskiej.

 - To było tak, że mówili mi, w którym miejscu mam stanąć i czekać. Wtedy czekałem w swoim samochodzie, a oni przynosili mi pieniądze – powiedział reporterce wietnamski handlarz, który współpracował ze zorganizowaną grupą przestępczą. 

 W 2011 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła grupę zarządzaną przez Wietnamczyka Taia PC. Reporterzy "Superwizjera" dotarli do niepublikowanych wcześniej nagrań z obserwacji ABW. Widać na nich, jak polski podwładny Taia przekazuje kurierom gotówkę z nielegalnego handlu. Według ustaleń śledczych, pieniądze były wywożone z Polski na Litwę, Łotwę i Ukrainę, gdzie wpłacane były do banków, a następnie transferowane między kontami w różnych krajach, aby trudno było prześledzić jej przepływ.

Jednocześnie państwo polskie przez te lata traciło miliardy złotych nieodprowadzonego podatku z transakcji.

Cały reportaż Anny Sobolewskiej "Bankierzy mafii z Wólki Kosowskiej" zostanie wyemitowany we wtorek, 9 marca na antenie TVN, a już teraz można go obejrzeć na TVN24 GO i na player.pl.

Zobacz także:

"Dziecko już zakopane" - wiadomość 15-latki postawiła na nogi policjantów z całego regionu

GIS ostrzega przed zatruciem. Dwa duże sklepy wycofują mięso kurczaka

Urodziła bliźniaki mając 64 lata, sąd pozbawił ją praw rodzicielskich. "Odebrali mi wszystko"

Źródło: TVN 24 |
Co sądzisz o tym artykule?
58
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0