Sport i fitness

Balet dla dorosłych amatorów. "Tylko w Polsce kobiety boją się takich wyzwań"

Sport i fitness

Balet dla dorosłych amatorów. "Tylko w Polsce kobiety boją się takich wyzwań"

Przyjęło się, że na balet uczęszczają wyłącznie małe dziewczynki, 60-letnia Mariola Bojarska-Ferenc jednak przełamuje ten stereotyp. Trenerka fitness zapisała się na zajęcia do pedagoga baletu i założycielki szkoły Młody Balet Polski, Anna Davies. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedziały o zaletach tej dyscypliny dla osób w każdym wieku.

Marzenie o balecie

Mariola Bojarska-Ferenc mimo wieku, wciąż zachwyca formą i kondycją fizyczną. Od prawie roku jej nową pasją jest balet, który trenuje z Anną Davies w Pałacu Kultury i Nauki. Filmiki i zdjęcia, które zamieszcza z sali treningowej, cieszą się dużą popularnością. Wszystko dlatego, że zdecydowała się wprowadzić w życie fantazje z dawnych lat.

- To niespełnione marzenie, bo jako 7-latka trenowałam balet w ramach gimnastyki artystycznej, ale nigdy nie miałam okazji zatańczyć w takiej profesjonalnej półpaczce klasycznej. (...) Nigdy nie miałam okazji włożyć point, a już na tych pointach stoję i wykonuję podstawowe ćwiczenia, bo to jest ciężka praca - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Mariola Bojarska-Ferenc.

Powszechnie panuje przekonanie, że aby tańczyć balet, trzeba zacząć bardzo wcześnie i najlepiej w wieku 3-5 lat, jednak nie oznacza to, że nie można tańczyć, zaczynając w wieku 20, 30, 40, a nawet 60 lat.

- Ja myślę, że balet jest dla każdego. Na świecie wszędzie tańczą wszyscy ludzie - i mężczyźni, i kobiety - dodała Anna Davies.

Co daje balet w dorosłym wieku?

W dorosłym wieku można ćwiczyć balet dla przyjemności, samego siebie, dla ciała, smukłej sylwetki, dobrego samopoczucia czy zwyczajnego odstresowania się oraz ucieczki od codzienności. Jakie są jego zalety?

Przede wszystkim relaksuje, bo jest muzyka - zwykle klasyczna - która uspokaja. Prostuje całą sylwetkę, wydłuża mięśnie i odmładza, bo jak jestem w gronie pięknych, młodych baletnic, to chce mi się chcieć i zapominam, ile mam lat - wyznała Mariola Bojarska-Ferenc.

Na balet dla dorosłych przychodzą przeróżni ludzie - zarówno studenci, jak i lekarze, prawnicy, dziennikarze czy byli tancerze. Na zajęciach przekonują się, że kroki, które na filmach i zdjęciach wyglądają lekko oraz zwiewnie, są trudne do wykonania. Jednak czy taki trening jest bardzo wyczerpujący?

- Tak - dla zawodowców owszem, bo większa jest intensywność tych ćwiczeń i są one trudniejsze, ale myślę, że każdy mógłby spróbować i daje to bardzo dużo przyjemności. (...) Nie trzeba mieć żadnych predyspozycji, wystarczy lubić muzykę - powiedziała Anna Davies.

Balet wzmacnia siłę mięśni, rozciąga, poprawia koordynację, a dodatkowo dodaje wdzięku, gracji i muzykalności. Mariola Bojarska-Ferenc aktualnie ćwiczy 2 razy w tygodniu grupowo, a czasem też indywidualnie i nie zamierza przestać.

- To tylko w Polsce kobiety boją się takich wyzwań, boją się spełniać marzeń. Tak naprawdę na świecie, kiedy Ania jeździ na swoje kongresy baletowe, a ja swoje fitnessowe, przychodzą normalni ludzie - często nawet z nadwagą, ale pięknie poruszający się, bo po prostu chcą pracować nad sobą i chcą się bawić - dodała trenerka fitness.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
95
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0