Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają?

Badanie pochwy u ginekologa
Fot. M_a_y_a/Getty Images
Badanie czystości pochwy, badanie pochwy palcem, USG – to tylko kilka badań, które pomagają w diagnostyce chorób dróg rodnych, także na wczesnym etapie zaawansowania. Sprawdź, jakie badania wykonać, aby dowiedzieć się więcej na temat stanu własnego organizmu – zwłaszcza jeśli wysyła on wyraźne sygnały ostrzegawcze.

Badanie ginekologiczne pochwy to sprawa bardzo poważna, dlatego warto uwzględnić je przynajmniej raz w roku w kobiecym kalendarzu. Często jednak, zanim znajdziemy się na fotelu u ginekologa, sama myśl o tym badaniu wywołuje w naszej głowie dwa pytania: „Jak to w ogóle wygląda?”, „Czy będzie bolało?”. Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują, a im więcej dowiesz o badaniach pochwy, tym łatwiej zrozumiesz przebieg całej wizyty lekarskiej oraz – co istotne – nauczysz się interpretować znaki wysyłane przez swoje własne ciało.

Badanie pochwy wziernikiem

Badanie pochwy u ginekologa we wzierniku polega na tym, że pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz po rozchyleniu warg sromowych wsuwa do jej pochwy narzędzie zwane wziernikiem. Jest to profilaktyczne badanie, które pomaga w wykryciu rozmaitych chorób dróg rodnych, w tym także nowotworów. Badanie wziernikiem pozwala na oględziny pochwy oraz wstępną ocenę stanu tarczy szyjki macicy. Lekarz może następnie przeprowadzić badanie cytologiczne i pobrać rozmaz tarczy szyjki macicy.

Badanie palpacyjne pochwy

Na czym polega badanie dwuręczne ? Ginekolog wkłada do pochwy dwa palce jednej dłoni, uciskając jednocześnie drugą dłonią brzuch. Lekarz stara się wyczuć w ten sposób zlokalizowanie poszczególnych narządów, oceniając jednocześnie istotne dla nich parametry jak wielkość, ruchomość, położenie. Badanie zestawione pomaga też sprawdzić reakcję, ucisk oraz wykryć ewentualne guzy w miednicy mniejszej.

W przypadku, gdy pacjentką jest dziewczynka, starsza osoba lub kobieta, która jeszcze nie zaczęła współżyć, lekarze zazwyczaj decydują się nie wkładać dwóch palców do pochwy, a cały zakres badania będzie zależał od zgłaszanych przez pacjentkę dolegliwości.

Zobacz także: Choroby weneryczne – wszystko, co musisz wiedzieć, by się przed nimi ustrzec

Badanie czystości pochwy

Badanie na czystość pochwy, tzw. badanie biocenozy pochwy, wykonuje się w celu sprawdzenia stanu jej flory bakteryjnej. Najczęściej przeprowadza się to badanie u kobiet w ciąży – na skutek różnego rodzaju zmian hormonalnych ich drogi rodne są bowiem w większym stopniu narażone na infekcje.

Aby właściwie ocenić stopień czystości, badanie mikrobiologiczne pochwy można przeprowadzić w skali Jiroveca-Petera-Maleka, w której:

  • I stopień – wskazuje na stan prawidłowy,
    • II stopień – oznacza stan prawidłowy,
      • III stopień – oznacza bakteryjne zapalenie pochwy,
        • IV stopień – wskazuje na prawdopodobieństwo rzeżączkowego zapalenia pochwy,
          • V stopień – oznacza rzeżączkowe zapalenie pochwy,
            • VI stopień – oznacza grzybicze zapalenie pochwy.

              Chcąc ocenić czystość pochwy, badanie można przeprowadzić również według skali Kuczyńskiej. Brana jest wówczas pod uwagę: liczba i obecność pałeczek kwasu mlekowego, obecność leukocytów w rozmazie oraz patogennych szczepów chorobotwórczych. W tej skali:

              • I stopień – oznacza niskie pH, obecność licznych leukocytów oraz pałeczek kwasu mlekowego, brak flory patogennej – najkorzystniejszy wynik w całej skali,
                • II stopień – wskazuje na obecność licznych pałeczek kwasu mlekowego, leukocytów i bakterii,
                  • III stopień – oznacza niewielką obecność pałeczek kwasu mlekowego lub ich brak, a także dużą ilość leukocytów i bakterii,
                    • IV stopień i 0 – wskazuje na negatywny wynik, brak pałeczek kwasu mlekowego, dużą ilość chorobotwórczych bakterii, innych patogenów oraz leukocytów, a także obecność grzybów: drożdżaków lub pierwotniaków.

                      Zobacz także: Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy

                      Badanie USG transwaginalne

                      Badanie transwaginalne, zwane również USG dopochwowym, wykonuje się przy pomocy głowicy ultrasonograficznej, którą wprowadza się do pochwy. Dzięki falom ultradźwiękowym można z większą dokładnością zbadać np. jajniki, trzon macicy czy szyjkę macicy oraz określić ich wielkość, morfologię oraz umiejscowienie.

                      Cytologia

                      To badanie profilaktyczne, które ma na celu sprawdzenie, czy dana pacjentka nie choruje na raka szyjki macicy. Dzięki niemu można wykryć nowotwór jeszcze na etapie przedinwazyjnym, co oznacza, że istnieje szansa jego całkowitego wyleczenia.

                      Cytologia u ginekologa polega na tym, że lekarz – przy pomocy wziernika oraz specjalnej szczoteczki pobiera komórki znajdujące się na tarczy szyjki macicy oraz z kanału szyjki macicy. Później rozprowadza je na szkiełku mikroskopowym, utrwala oraz barwi. W następnej kolejności dokonuje ich oceny pod mikroskopem. Zazwyczaj na wyniki cytologii należy czekać około 2–3 tygodni. Badanie cytologiczne powinny corocznie wykonywać wszystkie kobiety. Zaleca się wykonanie badania najpóźniej w ciągu dwóch lat od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego.

                      Zobacz także:

                      Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości