Newsy

Australia. 46 milionów banknotów... z literówką

Plik 50-dolarówek australijskich

fot. tomograf/Getty Images

Newsy

Australia. 46 milionów banknotów... z literówką

Plik 50-dolarówek australijskich

fot. tomograf/Getty Images

Literówka na banknocie 50 dolarów australijskich (równowartość 35 dol. amerykańskich) pojawia się w słowie "responsibility" (odpowiedzialność). Słowo występuje na banknocie trzykrotnie i za każdym razem brakuje w nim ostatniej litery "i" ("responsibilty").

Australijski bank centralny przyznał się do błędu popełnionego na 46 mln banknotów. W czwartek w mediach społecznościowych australijskie radio Triple M poinformowało, że na banknotach jest literówka.

Bank centralny zapowiedział, że błąd zostanie poprawiony przy kolejnym druku w tym roku. "Nowa i poprawiona", jak brzmiał oficjalny komunikat, wersja banknotu zostałaa wydrukowana w październiku. 

Jak wskazuje AP, australijskie banknoty należą do jednych z najtrudniejszych do podrobienia na świecie dzięki znacznej liczbie szczegółów.

Na banknocie 50 dolarów australijskich przedstawiona jest pierwsza kobieta wybrana do australijskiego parlamentu Edith Cowan. To właśnie w zamieszczony na banknocie cytat z jej pierwszego przemówienia przed parlamentem wkradł się błąd.

Banknoty z literówką pozostaną w obiegu.

(PAP)

Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0