Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Weekend na Warmii i Mazurach? Sprawdź nasze propozycje

Jezioro Nidzkie w Rucianem-Nidzie

Jezioro Nidzkie w Rucianem-Nidzie/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Weekend na Warmii i Mazurach? Sprawdź nasze propozycje

Jezioro Nidzkie w Rucianem-Nidzie

Jezioro Nidzkie w Rucianem-Nidzie/Shutterstock

W najnowszym konkursie Kinder Country, którego hasłem jest „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej” przypominamy, że idealnych miejsc do wypoczynku w Polsce nie trzeba daleko szukać! Świetną przygodę możemy bowiem przeżyć już w najbliższej okolicy.

Wyrusz w plener po najbliższej okolicy i zrób zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikuj zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończ zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej” i dodaj #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe. Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. A jakie cuda natury mogą docenić mieszkańcy Olsztyna?

Jezioro Jeziorak

Już niecałe 1,5 godziny jazdy od Olsztyna znajdziemy najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, czyli Jeziorak. Często, według wielu błędnie, zaliczane jest do Pojezierza Mazurskiego, choć od Krainy Wielkich Jezior Mazurskich dzieli je ponad 150 kilometrów.

To położone przy Iławie piękne jezioro jest niezwykle zróżnicowane - południowy obszar jest dosyć wąski i urozmaicony lesistymi brzegami, natomiast odwiedzających północną część zaskoczą zatoczki, duża ilość wysepek oraz wysokie brzegi, ponad którymi rozciągają się malownicze pola. Co ciekawe, na jednej z wysp, Wielkiej Żuławie, znajdują się nawet ruiny wczesnośredniowiecznego grodu.

Jeziorak jest rajem nie tylko dla żeglarzy, ale i miłośników sportów wodnych, jak windsurfing czy kajakarstwo. Z biegiem czasu na jego brzegach rozrosła się także infrastruktura turystyczna - znajdziemy tam pełno hoteli, pól namiotowych, gospodarstw agroturystycznych czy przystani, jak np. w Siemianach (gdzie za niewielką cenę można kupić świeżo złowione ryby na grilla), Makowie (tam od razu przy wysokim brzegu znajdziemy sklepy, bary i punkty rozrywkowe) czy Szałkowie. Nie ma tam tłumów, jak na Mazurach, a klimat miejsca zapiera dech w piersiach.

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak/Shutterstock


Kanał Elbląski

Jeziorak jest połączony z Kanałem Elbląskim, który w 2007 roku w plebiscycie "Rzeczpospolitej" został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. To nie tylko najdłuższy kanał żeglowny w naszym kraju, ale i unikatowy w skali świata zabytek hydrotechniki - jest jedynym szlakiem na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach. Co ciekawe, według niektórych źródeł budowa Kanału Elbląskiego była droższa o ok. 10 proc. od kosztu budowy wieży Eiffla w Paryżu.

Dziś na niektórych odcinkach kanału można poruszać się tylko kajakiem. Wszystko dlatego, że ze względu na walory przyrodnicze i kulturowe, został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego. Ponadto do jego szlaku przynależą fragmenty lasów chronionych, lasy łęgowe, liczne kompleksy leśne, siedliska i zbiorowiska roślinne, a w okolicach można przejść ścieżki w Jelonkach, Małdytach i Miłomłynie - każda z nich przedstawia inną historię, jednak prezentuje ten sam, unikalny zabytek. To wprost idealne miejsce na spokojny wypoczynek.

Kanał Elbląski/Shutterstock

Ruciane-Nida i szlak kajakowy

Niezwykle dzikie zakątki Mazur można zobaczyć odbywając najsłynniejszy spływ kajakowy w Rucianem – Nidzie, Kurtynia. Nawet jego krótki fragment potrafi zachwycić, bowiem jest zaliczany do jednych z najpiękniejszych w Europie, a płytka i niezbyt rwąca rzeka zostanie doceniona także przez amatorów kajakarstwa, którzy obawiają się, czy podołają na trasie.

Szlak przemierza przez 16 jezior (Lampackie, Lampasz, Kujno, Dłużec, Białe, Gant, Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały, Spychowskie, Zdrużno, Uplik, Mokre, Krutyńskie, Gardyńskie, Jerzewko, Bełdany) i ma aż 91 km. Ponadto biegnie przez Mazurski Park Krajobrazowy i Puszczę Piską oraz rezerwaty przyrody - Czapli Siwej, Pływających Wysp i Sosny Królewskiej.

To właśnie o tym miejscu literat Karol Małłek pisał: "Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur". Płynąc wzdłuż rzeki mamy bowiem zagwarantowane malownicze widoki, a porastające brzegi rzeki lasy dają schronienie przed ostrymi promieniami słonecznymi.

Widok na zamek w Giżycku

Widok na zamek w Giżycku/Shutterstock

Giżycko

Miłośników żeglarstwa zachwyci również Giżycko, które stanowi węzeł szlaków wodnych. Jest otoczone przez cztery połączone ze sobą kanałami jeziora: Kisajno, Niegocin, Tajty oraz Wojsak. Stąd można płynąć na południe przez Mikołajki do Rucianego-Nidy i na północ do Węgorzewa. Rozległa tafla wody, stwarza doskonałe warunki. Ponadto w całym mieście znajduje się aż 11 portów żeglarskich, a także pas startowy dla samolotów sportowych.

Liczne ścieżki piesze i rowerowe zachęcają do spacerów, wycieczek oraz uprawiania joggingu. Miłośnicy jazdy konnej znajdą ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług, a wędkarze zadowolą się wieloma rodzajami ryb. Z kolei wielbiciele ciszy i spokoju, pozwalających na chwilę zapomnieć o problemach codzienności, pokochają okoliczne lasy. Ich drogi bywają często zacienione szpalerem starodrzewu, przez co łatwo dostrzec grzyby - nietrudno znaleźć tam bowiem borowika, koźlaka, maślaka czy rydza.

Już w okresie międzywojennym Giżycko znane było jako kurort i ośrodek sportów wodnych. Do dziś organizowane są tam imprezy i zawody żeglarskie, a zimą bojery. Na przyjęcie turystów czekają licznie powstające hotele, pensjonaty, wille i schroniska, a także elegancka przystań jachtowa. Rozrywkę bez wątpienia zapewnią im restauracje, kawiarnie, piwiarnie, winiarnie, kina, pływalnia, sala koncertowa, wypożyczalnie łodzi oraz kąpieliska. 

Zobacz też:

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd

Małopolska – miejsca, które zachwycą każdego

Nieodkryte Podlasie. Poznaj tamtejszą przyrodę


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0