Gorące tematy

Astronomiczne lato 2020. Kiedy się rozpoczyna?  

lato

Jill Wellington/Pixabay

Gorące tematy

Astronomiczne lato 2020. Kiedy się rozpoczyna?  

lato

Jill Wellington/Pixabay

Pierwszy dzień lata - na ten moment czeka wielu z nas. Lato kojarzy się bowiem ze słońcem, wypoczynkiem i relaksem. To ulubiona pora roku zarówno dzieci, które cieszą się wtedy wakacjami, jaki dorosłych, którzy mogą planować urlopy.  Kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato 2020? 

Pierwszy dzień astronomicznego lata 2020

Wraz z początkiem astronomicznego lata Słońce przejdzie przez punkt przesilenia letniego i wstąpi w znak Raka. Nasza dzienna gwiazda będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Astronomiczne lato 2020 rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44.

Pierwszy dzień astronomicznego lata 2020, czyli 20 czerwca, to także najdłuższy dzień w tym roku. W Warszawie Słońce wzejdzie o godz. 4:14, a zajdzie o 21:00. Dzień potrwa więc 16 godzin, 46 minut i 38 sekund. Od tej chwili kolejne dni będą coraz krótsze, aż do momentu przesilenia zimowego.

Astronomiczny pierwszy dzień lata 2020

Astronomiczny pierwszy dzień lata 2020 przywita nas rzadkim zjawiskiem. Będzie nim obrączkowe zaćmienie Słońca, które nastąpi 21 czerwca. Niestety, w Polsce będzie ono praktycznie niewidoczne.

Kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato 2020? 

Co ciekawe, astronomiczny początek lata nie zawsze przypada w ten sam dzień, co kalendarzowy. Zazwyczaj jest to różnica jednego dnia. 

Czym to jest spowodowane? Ma to swoje uzasadnienie w momencie przesilenia letniego. Na półkuli północnej dzień ten następuje 21-22 czerwca, natomiast w latach przestępnych - 20-21 czerwca. Astronomiczny pierwszy dzień lata 2020 roku nastąpi dzień wcześniej niż kalendarzowy. 

Zobacz też:

Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września

Jak uszyć parawan? "Będzie nasz, jedyny, wyjątkowy"

Planujesz wakacyjny wyjazd na Mazury? Natalia Sitarska poleca atrakcje, które spodobają się całym rodzinom

Co sądzisz o tym artykule?
53
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0