Aster nowoangielski – zasady pielęgnacji. Charakterystyka byliny

Aster nowoangielski
Todaydesign/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Aster nowoangielski popularnie nazywany jest marcinkiem nowoangielskim. To bylina o długiej, zdrewniałej łodydze, sięgającej nawet do 2 m. Różowe lub niebieskie kwiatostany budową przypominają gwiazdę. Okres kwitnienia przypada na jesień, od września do końca listopada. Aster nowoangielski jest rośliną mrozoodporną i niewymagającą.

Pochodzi z Ameryki Północnej i jest bardzo wysokim krzewem o drobnych i szorstkich liściach. Kwiatostany przybierają intensywne kolory. Najpopularniejsze są różowe i niebieskie, jednak można również spotkać astry fioletowe i jasnoczerwone. Ciekawe są kwiaty astrów, które zamykają się na wieczór, podczas deszczu, ale też po ścięciu (dlatego oczywiście nie nadają się na kwiaty cięte).

Aster nowoangielski – charakterystyka

Przypominające budową gwiazdy astry nowoangielskie to jesienne królowe ogrodów i przydomowych rabat. Astry to kwiaty, które lubią wilgoć i słońce, dlatego powinny być sadzone w miejscach, które są w pełni wystawione na działanie promieni słonecznych. Należy im również zapewnić regularne podlewanie, tak by nie dopuścić do wysychania podłoża.

Aster jest chętnie wybierany przez hodowców ze względu na swoje walory estetyczne. Pięknie zdobi ogród i rabaty. Lubi się z innymi roślinami i nie jest wobec nich ekspansywny. Sadząc astry, należy zachować pomiędzy krzewami 50 cm odległości, ze względu na ich wysokość i rozłożystość. Astry nowoangielskie chętnie odwiedzane są przez pszczoły.

Rozmnażanie astrów zachodzi poprzez pobranie sadzonek ze zdrewniałych pędów w okresie wiosennym.

Aster nowoangielski – zasady pielęgnacji

W prawidłowej pielęgnacji astrów nowoangielskich znajduje się tzw. odmładzanie. Zabieg ten polega na wykopaniu rośliny w momencie, kiedy puszcza ona młode pędy, oddzieleniu ich od starych i posadzeniu w nowym miejscu. Odmładzanie zapobiega wysychaniu astrów i zapewnia im prawidłowe działanie ich systemu korzeniowego. Powinno być powtarzane przynajmniej co 2 lata.

Aster doskonale radzi sobie sam, jednak dodatkowe nawożenie może wspomóc jego rozwój i bardziej uodpornić. Należy zatem zadbać o odpowiedni poziom próchnicy w glebie i wapno, które warto dostarczać wraz z nawozem.

Choroby astrów

Łatwe w uprawie i niewymagające zbytniej uwagi astry są kwiatami odpornymi, jednak mimo to narażonymi na choroby. Szczególnie zagrażają im grzyby, które atakują łodygi i kwiatostany. Są to:

  • szara pleśń – popularna wśród ogrodowych kwiatów choroba wywołana przez grzyb, który atakuje roślinę w okresie od wiosny do jesieni. Objawia się pojawiającymi się na różnych częściach kwiatów plamami, które stale się powiększają. Szara pleśń nieleczona prowadzi do obumierania kwiatów;
    • mączniak prawdziwy – wywołana przez grzyb choroba, która atakuje głównie pędy roślin. Charakteryzuje się białym, matowym nalotem, który w strukturze przypomina mąkę. Wczesny etap mączniaka nie jest jednak groźny dla astrów, które doskonale są w stanie poradzić sobie z zakażeniem.

      Szkodniki i grzyby atakujące astry należy leczyć dostępnymi w sklepach ogrodniczych środkami chemicznymi, które eliminują zarówno objawy, jak i przyczyny chorób.

      Astry nowoangielskie to byliny odporne i trwałe. Charakteryzują się długą żywotnością. Nie wymagają specjalnej gleby, oprócz zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności. Roślina jest odporna na mróz, dlatego nie wymaga okrywania na zimę.

      Rabata z astrów – z czym warto łączyć kwiaty?

      Nieekspansywne i niewymagające astry nowoangielskie są łagodnymi bylinami, które można łączyć praktycznie z wszystkimi kwiatami. Projektując rabatę, w której chcemy posadzić astry, warto wziąć pod uwagę ich wysokość. Sięgające prawie 2 metrów astry nowoangielskie najlepiej będą się prezentować jako tło niższych bylin. Co więcej, łodygi astrów do około 30 cm nad ziemią pozbawione są liści, dlatego tym bardziej warto posadzić przed nimi niższe kwiaty, które nie tylko uzupełnią kompozycję, ale też przysłonią braki liści. Z jakimi kwiatami najlepiej prezentują się astry? Warto połączyć je z astrami innych odmian, które zaczynają kwitnąć już latem, oraz z tymi, które podobnie jak nowoangielskie kwitną dopiero na jesień. Do wiosennych zaliczymy np. astry alpejskie o pięknych, śnieżnobiałych kwiatostanach. Aster gawędka kwitnie latem. Natomiast na jesień, wraz z astrem nowoangielskim, zakwitnie aster nowobelgijski i krzaczasty. Prócz kwiatów, astry lubią się również z ziołami. Dlatego warto pomyśleć o uzupełnieniu rabaty np. szałwią, która w okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie burgundowe kwiaty.

      Zobacz też:

      Chcesz mieć pięknie udekorowany balkon lub taras? Stwórz kolorową kompozycję z bratków

      Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i ogrodowe? Kiedy najlepiej to robić?

      Kwiaty w doniczkach, czyli zielono mi. Jakie rośliny poprawią nam samopoczucie?

      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości