Astry chińskie – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Astry są popularnymi roślinami w polskich ogrodach. Najczęściej sadzi się te gatunki, które zaczynają kwitnąć znacznie później niż pozostałe kwiaty. Z tego też powodu często określane są mianem tradycyjnych roślin jesiennych. Do tej grupy zaliczany jest również aster chiński. Chcesz uprawiać go w ogrodzie, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać? Poznaj podstawowe wymagania astrów chińskich, ich odmiany i zasady pielęgnacji.

Aster chiński to roślina jednoroczna, wśród której można wyróżnić kilka nietypowych i oryginalnych odmian. Jest gatunkiem idealnym do posadzenia w każdym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiaru. Nazwa nieomylnie wskazuje na jego pochodzenie. W naturalnym środowisku astry chińskie występują w Chinach, głównie w południowo-wschodniej części kraju. Niektóre jego odmiany można spotkać również w Japonii. W Polsce jest rośliną uprawną, niespotykaną w stanie dzikim. Aster bywa nazywany również gwiazdoszem chińskim .

Aster chiński – jakie są odmiany

Ze względu na dużą różnorodność odmian astrów chińskich, wprowadzony został podział roślin, który uwzględnia ich wielkość, kształt i wygląd kwiatów.

Podstawowym podziałem astrów jest wyróżnienie trzech podgrup, odnoszących się do rozmiaru kwiatów. Zalicza się do nich:

· aster karłowy , czyli wszystkie odmiany mieszczące się w przedziale wzrostowym od 15 do 35 centymetrów;

· aster średni (średniowysoki), do którego odnoszą się rośliny osiągające od 35 do 70 centymetrów wysokości;

· aster wysoki , który obejmuje odmiany powyżej 65 centymetrów. Większość roślin z tej grupy cieszy się dużym powodzeniem jako kwiaty cięte, m.in. aster chiński peoniowy.

Ze względu na rodzaj kwiatostanów wyróżnia się astry pojedyncze, rurkowe i pełne . Ostatnia kategoria zaliczana jest do najbardziej dekoracyjnych.

Astry chińskie dzieli się również na grupy, uwzględniające podobieństwo budowy ich kwiatostanów. Jakie rodzaje astrów można wyróżnić?

· Aster chiński pomponowy (odmiany Belstead oraz Ruckley Supreme);

· Aster chiński piwoniowy (odmiany Sonata, Stanisław, Janina, Aurora);

· Aster chiński igiełkowy (odmiany Czerwona kula, Impresja oraz Lemon);

· Aster chiński chryzantemowy (odmiany Opal, Demon, Ariel);

· Aster chiński książęcy (odmiany Zorza oraz Milena czerwona lub biała).

Uprawa astra chińskiego – podstawowe zasady

Astry chińskie idealnie nadają się do ogrodów słonecznych . Są to rośliny jednoroczne i choć większość odmian kwitnie jesienią, nie oznacza to, że można zaliczyć je do gatunków mrozoodpornych lub cieniolubnych. Nawet niewielki półcień może niekorzystnie wpływać na ich rozwój, nie warto więc próbować sadzić rośliny w miejscach, w których nie będzie miała wystarczającej ilości światła dziennego. Aster chiński pięknie rośnie na rabatach, może być również atrakcyjnym kwiatem ciętym (szczególnie wysokie odmiany). Kwiaty niskie najlepiej będą prezentować się na obwódkach rabat i w donicach balkonowych lub tarasowych, z kolei średniowysokie egzemplarze dobrze jest sadzić w kwietnikach lub bezpośrednio na rabatach, również w towarzystwie innych kwiatów.

Uprawa astra chińskiego jest łatwa , co jeszcze bardziej uatrakcyjnia roślinę i sprawia, że warto mieć go w swoim ogrodzie. Różnobarwne kwiaty udekorują cały ogród, kiedy inne rośliny będą powoli zamierać lub przechodzić w stan wegetacji. Większość odmian kwitnie na przełomie sierpnia i września.

Aster chiński preferuje gleby żyzne i umiarkowanie wilgotne . Dla uzyskania maksymalnego wzrostu i obfitego kwitnienia zaleca się nawożenie rośliny nawozami organicznymi i mineralnymi – nie jest to jednak konieczne, zwłaszcza w przypadku odmian uprawianych w ogrodzie i traktowanych jako typowo jednoroczne.

Astry chińskie można wyhodować z wysiewu nasion, który wykonuje się w okresie wiosennym, kiedy temperatura już się unormuje i nie będzie spadać poniżej 5 stopni. Innym sposobem na rozmnożenie i zasadzenie nowych roślin jest kupno sadzonek. Przy czym należy pamiętać, że astry chińskie nie powinny być sadzone w tym samym miejscu, w którym rosły rok wcześniej – mogą się po prostu nie przyjąć i nie wyrosnąć.

Astry chińskie – jak je pielęgnować

Aster chiński jest mało wymagający także pod względem pielęgnacji. Nie wymaga podlewania i źle znosi gleby bardzo mokre, które mogą wywołać gnicie korzeni i pędów. Nawadnianie podłoża jest potrzebne tylko w przypadku występowania długotrwałej suszy, czyli głównie na przełomie czerwca i lipca.

Astry chińskie nie są zbyt odporne na choroby, nie jest to jednak aż taki problem w przypadku roślin jednorocznych. Najczęściej atakuje roślinę szara pleśń. Jeśli na astrach zostaną zauważone jakiekolwiek objawy wystąpienia chorób grzybowych na ich liściach lub kwiatach, konieczne będzie niezwłoczne wykopanie i spalenie roślin. Pomoże to zapobiec przenoszeniu się choroby na okoliczne rośliny i postępowaniu zniszczeń. Aby tego uniknąć, można stosować profilaktycznie już w pierwszych tygodniach od posadzenia roślin preparaty ochronne. Warto spryskiwać nimi również inne gatunki, które znajdują się w pobliżu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości