Gwiazdy

Artystyczna siła rodu Witkacego. EMiliYAH&The MightyZ All Stars z piosenką „Sunshine”

"Kobieca artystyczna siła z rodu Witkacego"

Gwiazdy

Artystyczna siła rodu Witkacego. EMiliYAH&The MightyZ All Stars z piosenką „Sunshine”

"Kobieca artystyczna siła z rodu Witkacego"

Witkacego nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynnego pisarza i malarza znają ludzie na całym świecie. Jak się okazuje, artystyczny talent nie zaginął także w kolejnych pokoleniach rodu. Anna Senkara wybrała się na angielskie wybrzeże, by porozmawiać z Emilią Witkiewicz, wokalistką, muzykiem i stryjeczną prawnuczką Witkacego. 

Witkiewicz - ważne nazwisko w świecie sztuki

Emilia Witkiewicz o swoim pochodzeniu dowiedziała się dopiero w szkole podstawowej. Jak wspomina, pan od plastyki z góry uprzedził ją, że nie będzie stawiać piątek za nazwisko. Wtedy dziewczynka zainteresowała się losami swojej rodziny. Jak się okazało, jest ona stryjeczną prawnuczką Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ten pan plastyk spowodował, że ja przestałam malować. Przeniosłam swoje malowanie na paznokcie i tym się zajmuję prawie od 18 lat

 – powiedziała.

Mimo wszystko artystyczna siła rodu Witacego nie umarła. Emilia odnalazła w sobie inny, równie twórczy talent. Muzyka reggae dała jej poczucie spełniania i to właśnie ona towarzyszy artystce przez całe życie. Obecnie kobieta ma swój zespół, z którym licznie koncertuje.

Emilia zamieściła w sieci swoją piosenkę, szukając muzyków do współpracy. Mój zespół właśnie stracił wokalistkę, która zmarła na raka. Szukaliśmy kogoś nowego, wiec skontaktowałem się z Emilią i tak się zaczęło

– powiedział Stuart „Mightyz” Inglis, muzyk.

Przez wiele lat zaprzyjaźnieni muzycy z zespołu nie wiedzieli nic o korzeniach i pochodzeniu Emilii. Wszystko zmienił wyjazdowy koncert w Zakopanem. Jak wspomina Stuart, grupa została bardzo życzliwie przyjęta, zapewniono im najlepsze hotele i wszelkie dogodności. Już wtedy wydawało się to dla brytyjskich artystów trochę dziwne. Ponadto spacerując ulicami Zakopanego, członkowie zespołu na każdym kroku dostrzegali szyldy z nazwiskiem Witkiewicz.

Mijaliśmy wszędzie ulice imienia Witkacego, restauracje i wtedy zrozumiałem, że coś w tym jest. Emilia opowiedziała nam historię swojej rodziny. Podziwialiśmy fantastyczne budynki, które zaprojektował Witkacy i mniej więcej wtedy zaczęliśmy myśleć, że powinnyśmy nosić Emilię na rękach 

– powiedział Stuart.

Wyjazd Witkiewicz do Wielkiej Brytanii

Emilia przez pewien czas mieszkała ze swoją córką Alicją w Polsce. Do wyjazdu za granicę skłoniły ją jednak osobiste przesłanki. Jak przyznała wokalistka, w Anglii jest większa przestrzeń i swoboda. Niestety w Polsce rodzina spotykała się dość często z przykrymi komentarzami i opiniami.

W Anglii dziewczyny odnalazły się bez problemu. Co więcej, Alicja także poszła w stronę artystyczną. Zajmuje się ona rysowaniem oraz tworzeniem tatuaży.

Ja uwielbiam Polskę i lubię jeździć do dziadka, ale tutaj czuje się bardziej komfortowo. Mogę robić to, co chce bez żadnego stresu, że nie wypada

- powiedziała Alicja. 

Specjalnie dla naszych widzów Emilia dała koncert. Posłuchajcie piosenki „Sunshine” w wykonaniu zespołu Emiliyah & The MightyZ All Stars.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Reporter: Joanna Radziszewska
Co sądzisz o tym artykule?
53
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0