Arbuzy nie dla cukrzyków? Dietetyk obala mity dotyczące tych smacznych owoców

Monika Stromkie-Złomaniec
Mateusz Jagielski/East News
Arbuz jest nie tylko pełen cennych substancji odżywczych, ale również orzeźwiający. Słodki i lekkostrawny idealnie nadaje się na letnią przekąskę. Jakie ma właściwości, ile zawiera kalorii i jak go wybrać, aby w pełni korzystać z jego zdrowotnych zalet? Oto porady dietetyk, Moniki Stromkie-Złomaniec.

Arbuz - właściwości prozdrowotne

Sezon na arbuzy zaczyna się w Polsce w czerwcu i trwa do końca sierpnia. Po owoc ten chętnie sięgamy zwłaszcza w upalne dni, ponieważ składa się głównie z wody. Stanowi ona aż 92 proc. jego suchej masy. - Dzięki temu świetnie nawadnia – wyjaśniła dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec. Arbuz ma też wiele właściwości prozdrowotnych. Jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, ale dostarcza również silnych przeciwutleniaczy, które przeciwdziałają chociażby starzeniu się. Mowa o likopenie i beta-karotenie. Ten ostatni kumuluje się w skórze i z jednej strony wspomaga opalanie, a z drugiej - działa jak naturalny "filtr przeciwsłoneczny", chroniąc skórę przed poparzeniami. - Mimo tych właściwości arbuza, nadal powinniśmy smarować skórę kremami z filtrem podczas słonecznej pogody - poradziła ekspertka.

Monika Stromkie-Złomaniec dodała także, że arbuz jest dobrym źródłem cytruliny, czyli aminokwasu, który pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze krwi. - Mówi się nawet o tym, że dzięki zawartości cytruliny arbuz może zwiększać popęd seksualny, rozluźniając naczynia krwionośne i poprawiając przepływ w nich krwi - wyjaśniła dietetyk.

Arbuz - ile ma kcal

Warto też wiedzieć, że arbuz ma jeszcze jedną zaletę - w 100 g jego miąższu jest jedynie 36 kcal, choć, jak zauważyła Monika Stromkie-Złomaniec, nasze rodzime truskawki mają ich jeszcze mniej (33 kcal/100 g).

Arbuz dla cukrzyka?

W wielu publikacjach można znaleźć informacje, że osobami, które kategorycznie nie powinny spożywać arbuzów są cukrzycy. Innego zdania jest jednak nasza rozmówczyni. - To na szczęście mit! Indeks glikemiczny nie powinien być wyrocznią dla diabetyka przy wyborze produktów spożywczych. Powinniśmy patrzeć na arbuza przez pryzmat jego ładunku glikemicznego, który dla 100 g arbuza jest niski. Oznacza to, że nawet osoba z cukrzycą czy insulinoopornością może zjeść arbuza, ale powinna jednorazowo spożywać go mało, powiedzmy 100-150 g miąższu. Dodatkowo, połączenie arbuza ze źródłem białka i tłuszczu pod postacią np. sera feta, oliwek i orzechów (w sałatce) sprawi, że węglowodany z arbuza wchłoną się wolniej i glikemia po takim posiłku będzie prawidłowa - wyjaśniła Monika Stromkie-Złomaniec.

Pestki arbuza - czy są jadalne

Podczas jedzenia arbuza, wiele osób wyrzuca jego pestki. Tymczasem okazuje się, że są one jadalne. - Można je uprażyć i potem spożywać na przekąskę. Przecież arbuz należy do rodziny dyniowatych, a z dyni pestki chętnie jemy - powiedziała dietetyk. Są one źródłem korzystnych dla naszego zdrowia jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym zawierają żelazo i potas.

Jak wybrać dobrego arbuza?

Zanim wybierzemy arbuza, należy mu się uważnie przyjrzeć. Jego kształt powinien być symetryczny, bez pęknięć i innych uszkodzeń. Smaczne są zarówno okrągłe, jak i podłużne arbuzy. Co do wielkości, to należy unikać nie tylko tych bardzo małych, ale również mocno przerośniętych owoców - w tych ostatnich może być niewiele soczystego miąższu. Skórka powinna być twarda, a jej barwa zielona (od jaśniejszego tonu aż do ciemnej zieleni), wyjątkiem jest biało-żółty spód.

- Warto przed zakupem do arbuza zapukać. Powinniśmy usłyszeć odgłos "bębenka", który oznacza, że owoc jest dojrzały. A co do koloru miąższu - najsmaczniejszy będzie intensywnie czerwony - powiedziała dietetyk.

Zobacz wideo: Sposoby na arbuza. Jak zrobić tort owocowy z arbuza i orzeźwiającą lemoniadę?

Zobacz także:

Owoce i warzywa o dużej zawartości wody. Które mają jej najwięcej?

Ma niewiele kalorii i jest pyszna! Przepis na domową lemoniadę

Na ochłodę: domowe lody

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości