Z wanną czy z prysznicem – aranżacja małej łazienki

Nowoczesna łazienka
Fot. Martin Barraud/Getty Images
Łazienka - kilka metrów kwadratowych, na których zmieścić się mają wszystkie niezbędne sprzęty łazienkowe, a często także pralka. Aranżacja małej łazienki nie jest zadaniem łatwym, ale można sobie z tym poradzić. Jednak najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – co się w niej zmieści?

Przed nami zadanie karkołomne - aranżacja małej łazienki. 4m2 uznawane są za graniczną wartość dla małych wnętrz. Ale niejedna ciekawa aranżacja małej łazienki w bloku powstawała na powierzchni 3m2 lub nawet mniejszej.

Aranżacja małej łazienki to zadanie matematyczne. Trzeba zabrać się do niej z miarką, kartką papieru i ołówkiem. I planować co do centymetra. Zacząć warto wcale nie od upychania sprzętów w każdy możliwy kąt, ale od… przymierzenia się do wolnych przestrzeni między nimi.

Funkcjonalna aranżacja małej łazienki

W łazience ważna jest ergonomia. Są to ściśle określone optymalne odległości między sprzętami, sprzętami a ścianami oraz wolna przestrzeń niezbędna, by z owych sprzętów korzystać. Warto starać się je zachowywać tam, gdzie to możliwe. Zgodna z nimi aranżacja małej łazienki pozwala nie tylko wygodnie korzystać z sanitariatów, ale też zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowania.

I tak wygodna odległość między umywalką a znajdującym się obok sedesem czy wanną to 20 cm. Między umywalką a kabiną albo ścianą – 30 cm. Między sedesem a każdym innym sąsiadującym sprzętem łazienkowym (albo ścianą) odległość powinna wynosić 20 cm. Aranżacja bardzo małej łazienki oznacza kompromisy z optymalnymi odległościami – można je zmniejszyć do 15-20 cm, ale nie warto z nich rezygnować. Wyjątkiem jest umywalka, która może być zamontowana tak, by jej krawędź zachodziła o 5 cm nad wannę.

Trzeba też pamiętać, że przed każdym ze sprzętów powinniśmy zostawić wolną przestrzeń, pozwalającą swobodnie z niego korzystać i przechodzić obok bez narażania się na obijanie się o krawędzie urządzeń sanitarnych. Najwięcej miejsca do „manewrowania” potrzebuje wanna – przed nią powinien się znajdować prostokąt pustej podłogi o wymiarach 100-120 cm x 75 cm. Druga w kolejności zapotrzebowania na miejsce jest kabina prysznicowa – przed nią trzeba zostawić 100x70 cm. Tyle samo powinniśmy zaplanować przed umywalką o standardowej szerokości (40 cm), a przed sedesem 80x75 cm.

O wolną przestrzeń przed umywalką trzeba zadbać. W przeciwnym razie codzienne mycie, golenie czy makijaż będą utrudnione. Ze względów bezpieczeństwa warto zachowywać wolną przestrzeń przed wanną czy kabiną, tak byśmy wychodząc nie wpadali na inne sprzęty czy na ścianę.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem

Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna. Zwłaszcza gdy jest to model narożny, najlepiej z pojedynczym przesuwnym lub dwuskrzydłowymi rozsuwanymi drzwiami (do ich otwarcia nie trzeba przestrzeni przed kabiną). Kiedy czeka nas aranżacja małej łazienki z kabiną prysznicową , kuszą nas te o niewielkich wymiarach - zaczynają się już od 70x70 cm. Jednak taki model może się okazać niewygodny w użytkowaniu. Na mocno ograniczonej przestrzeni trudno mówić o swobodzie ruchu. Optymalna wielkość kabiny narożnej to 90x90 cm, ale już w miarę wygodnie da się korzystać z tych o wymiarach 80x80 cm.

Wybór kabiny prysznicowej będzie sensowny także wtedy, gdy czeka nas aranżacja małej łazienki z pralką .

Aranżacja małej łazienki z wanną

Jeśli nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, można spróbować zmieścić nieduży model. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że wanna nigdy nie będzie równie wygodna, co jej duże „kuzynki”.

Do aranżacji małych łazienek polecane są wanny prostokątne o wymiarach poniżej 140 cm. Jeśli przed nami aranżacja łazienki 3m2 lub mniejszej, warto zwrócić uwagę na modele o długości 120 cm, ale dużo głębsze niż standardowe i z wyprofilowanym siedziskiem – bierze się w nich kąpiel niejako na siedząco.

Zamontowanie asymetrycznej wanny narożnej sprawi, że choć zajmie ona nieco więcej miejsca, to będzie bardziej komfortowa w użytkowaniu. To dobry pomysł, gdy czeka nas aranżacja małej łazienki bez wc .

Aranżacja małej łazienki z wanną i prysznicem

W rzeczywiście małej łazience zwykle tych sprzętów nie da się zmieścić jednocześnie. Ale można wykorzystać specjalne modele przeznaczone do aranżacji bardzo małych łazienek – chodzi tu o wanny wyposażone w specjalne, fabrycznie montowane drzwiczki. Wydzielają część wanny w zamkniętą przestrzeń i pozwalają brać prysznic bez rozchlapywania wody po całej łazience. Podobne funkcje mają też parawany nawannowe, które można dopasować do różnych modeli wanien i zamontować w dowolnym momencie (także już podczas użytkowania łazienki).

Takie rozwiązanie można polecić, gdy naszym zadaniem jest aranżacja małej łazienki z oknem . Często uniemożliwia ono wstawienie kabiny prysznicowej pełnej wysokości, ale parawan nawannowy nie zasłoni okna całkowicie, nie będzie też zaburzał wentylacji pomieszczenia.

Zobacz film: Jak stworzyć aranżację romantyczną? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości