Hobby

Aparat kompaktowy, który spełni wszystkie oczekiwania - co wybrać?

Kobieta trzyma w ręku aparat instax

MajaMitrovic / Getty Images

Hobby

Aparat kompaktowy, który spełni wszystkie oczekiwania - co wybrać?

Kobieta trzyma w ręku aparat instax

MajaMitrovic / Getty Images

Aparat kompaktowy to model dedykowany dla fotografów-amatorów lub tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zdjęciami. Ponieważ nie posiada zmiennych obiektywów, jego funkcje są uproszczone, a mimo to powstają zdjęcia bardzo dobrej jakości. Nie jest skomplikowany w obsłudze i cieszy się dużą popularnością.

Aparat kompaktowy może być modelem o podstawowych, ale również zaawansowanych funkcjach. Z tego powodu zakres cen jest bardzo szeroki - od tanich po znacznie droższe modele. Zakup aparatu fotograficznego powinien być dokonany dopiero, kiedy dochodzimy do wniosku, że ten posiadany w telefonie komórkowym już nam nie wystarcza.

Aparat kompaktowy czy smartfon?

Aparat kompaktowy , mimo że systemy zastosowane w telefonach komórkowych są coraz bardziej zaawansowane, nadal może mieć przewagę, nawet w rękach początkującego fotografa. Mimo podobnej jakości obrazu, znacznie lepiej sprawdza się przy ujęciach wymagających dużego zbliżenia . Duży zoom optyczny jest nadal główną zaletą kompaktowych cyfrówek. Smartfon to przede wszystkim urządzenie ułatwiające komunikację i umożliwiające aktywną obecność na portalach społecznościowych. Ma pełnić wiele funkcji jednocześnie, dlatego ważne są nie tylko parametry techniczne, ale również to, jak trzyma się go w dłoni, czy zmieści się do kieszeni, torebki i modnej obudowy. Aparat natomiast służy przede wszystkim do robienia zdjęć, więc mimo kompaktowych rozmiarów, producenci mogą sobie pozwolić na kilka udogodnień, które przydadzą się podczas fotografowania. Trudno go zmieścić do kieszeni lub małej torebki, ale nadal jest lekki, poręczny i można go przenosić w specjalnej obudowie.

Aparaty kompaktowe - na co zwracać uwagę?

Dobry aparat kompaktowy można znaleźć już za około 1000 zł, a bardziej zaawansowane modele za 2500 zł. Oczywiście w zależności od funkcji ceny rosną, ale początkujący fotograf nie musi kupować najdroższego i najlepszego na rynku sprzętu, którym nie będzie umiał się posługiwać. Na pierwszym etapie nie trzeba też szukać dodatkowych akcesoriów, jak statyw czy lampy - nie będą potrzebne i tylko utrudnią transport sprzętu.

Najlepszym wyborem jest aparat kompaktowy z dużą matrycą, od którego powinien zacząć każdy amator fotografii. Dobra jakość i przystępna cena, a także parametry techniczne sprawiają, że tego typu modele uważane są za bardzo uniwersalne. Dodatkowo zaspokoją również potrzeby tych, którzy mają już doświadczenie w robieniu zdjęć, co tylko zwiększa pewność, że zakup posłuży przez kilka kolejnych sezonów. Większość modeli pozwala na wykorzystanie opcji fotografowania krajobrazu, wykonywania portretów i posiada dodatkowo opcję tzw. rozmytego tła. W przypadku kompaktu z jasnym obiektywem nie trzeba też się obawiać, że zdjęcia będą nieostre. Ważne, aby poczytać opinie innych użytkowników, czy wybrany model dobrze sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy. Niektóre z urządzeń, przy tak niewielkich rozmiarach, naprawdę mieszczą w sobie pełną gamę rozwiązań.

Jaki aparat kompaktowy wybrać?

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki aparat kompaktowy wybrać , to odpowiedź powinna opierać się przede wszystkim na tym, do czego będzie nam potrzebny taki sprzęt.Oczywiście standardowym wyposażeniem jest lampa błyskowa, autofocus i inne przydatne funkcje.

Początkujący fotograf powinien pamiętać, że model musi być przede wszystkim wygodny, prosty w obsłudze i niewymagający w utrzymaniu. Dobrze, aby posiadał wszelkie niezbędne porty, umożliwiające proste i szybkie podłączenie do komputera czy komórki. Niektóre urządzenia posiadają wbudowane WiFi i Bluetooth, które pozwalają na szybkie i proste przesyłanie zdjęć, bez konieczności podpinania wielu kabli. Kolejnym wyborem jest sposób jego ładowania - baterie, akumulatory czy ładowarka, podobna do tej, którą wykorzystuje się do telefonu. Warto pamiętać, że akumulatory gwarantują dłuższe działanie urządzenia, ale nie są tak powszechnie dostępne jak zwykłe “paluszki” .

Lustrzanka czy kompakt

Każdy początkujący fotograf spotyka się z dylematem - lustrzanka czy kompakt ? Lustrzanka jest opcją dla fanów profesjonalnej fotografii . Jeśli zamierzamy kupić po prostu dobry aparat, który pozwoli uwiecznić wakacyjne chwile, powinniśmy się zdecydować na kompakt.

Lustrzanki dają znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie parametrów do panujących w danej chwili warunków, ale konieczna jest już odpowiednia wiedza w tym zakresie. Jakość również przewyższa zdjęcia zrobione kompaktem, niezależnie czy to panorama, portret czy zdjecie makro lub w ruchu. Dodatkowo, aparaty tego typu posiadają opcję wymiany obiektywów, ale z drugiej strony są większe, mniej poręczne, cięższe i bardziej wymagające, jeśli chodzi o transport. Nowoczesne lustrzanki umożliwiają również kręcenie filmów.


Zobacz film: Polski rynek fotografii kolekcjonerskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
91
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0