Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej

Świadome planowanie rodziny jest niezwykle istotne. Dzięki wielu dostępnym obecnie metodom antykoncepcji można zabezpieczać się przed niechcianą ciążą, nie szkodząc swojemu zdrowiu. Jeżeli nie wiemy, jaką metodę wybrać, pomóc nam może lekarz ginekolog. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy m.in. o antykoncepcji długoterminowej.
  • Cykl miesięczny i dni płodne kobiety
    • Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?
      • Naturalne metody antykoncepcji
        • Mechaniczne metody antykoncepcji
          • Hormonalne metody antykoncepcji

            Zobacz też: 

            Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?

            Różne metody antykoncepcji

            Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Każdą z nich charakteryzuje inne działanie, różnice dotyczą również przeznaczenia. Dobranie metody antykoncepcyjnej tak, aby miała dużą skuteczność, ale była także bezpieczna dla organizmu kobiety lub mężczyzny, wymaga uwzględnienia czynników, takich jak wiek czy ogólny stan zdrowia. Ważna jest również ocena potrzeb kobiety, a także uwzględnienie jej przekonań i nastawienia. 

            Metody antykoncepcji są rozmaite. Dostępne mamy tabletki, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty. Niektóre ze sposobów są odpowiednie dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie, inne dla kobiet dojrzałych. Uwzględnić należy również, czy kobieta już rodziła i czy celem antykoncepcji jest nieposiadanie większej liczby dzieci. Niektórych metod nie można zastosować u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Dostępne są również preparaty bezpieczne do stosowania u kobiet karmiących piersią. 

            Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wybór antykoncepcji jest to, czy współżycie jest regularne, czy jedynie sporadyczne. Zanim zdecydujemy się na metodę antykoncepcji oraz to czy stosować ją będzie kobieta czy jej partner warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi sposobami.

            Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?

            Pozbycie się miesiączki lub pojawianie się jej na przykład tylko raz w roku jest możliwe - za pomocą tabletek antykoncepcyjnych.

            Krwawienie z odstawienia to nie jest miesiączka. To jest mylnie interpretowane przez kobiety - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Anetta Karwacka.

            Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa? Co mówi nauka?

            Najnowsze ustalenia są takie, że tak jak baliśmy się, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na zwiększenie ryzyka występowania nowotworów, to w dzisiejszych czasach już tak nie uważamy lub są sprzeczne dane (...) Jeżeli chodzi o pozostałe nowotwory, wydaje się, że zmniejszamy ryzyko raka trzonu macicy i raka jajnika prawdopodobnie - dodała Karwacka. - Dzisiejsze nasze obawy sprowadzają się głównie do powikłań zakrzepowych antykoncepcji, bo to jest nasz główny niepokój. Ale te powikłania, jeśli mają wystąpić, to występują w przeciągu pierwszego roku brania. 

            Czy miesiączki można pozbyć się dłużej niż na rok?

            Przy braniu np. tabletek antykoncepcyjnych nie jest możliwe pozbycie się krwawienia na dłużej niż rok.

            (...) dlatego, że mogą występować wtedy takie krwawienia niespodziewane (...) Natomiast są formy antykoncepcji, dzięki którym możemy spowodować długotrwały brak występowania miesiączki (...) np. za pomocą włożenia wkładki, zastosowania implantów czy też zastrzyków (...) I wtedy rzeczywiście uzyskujemy brak krwawień miesiączkowych przez lata.

            Cykl miesięczny i dni płodne kobiety

            Osiągnięcie dojrzałości płciowej młodej kobiety zwykle wiąże się z wystąpieniem pierwszego krwawienia miesięcznego. Jest ono przejawem, iż organizm dziewczynki zaczyna podlegać cyklicznym procesom, podczas których dojrzewa komórka jajowa, która zdolna jest do zapłodnienia przez plemnik. 

            Cykl miesięczny trwa około 28 dni, jednakże u niektórych kobiet może być on 2-3 dni krótszy lub dłuższy i nie świadczy to o patologii. 

            W trakcie cyklu dochodzi do szeregu zmian w obrębie błony śluzowej narządów rodnych kobiety, których efektem jest uwolnienie komórki jajowej. Jeżeli dojdzie do jej zapłodnienia, tworzy się zygota, która ulega zagnieżdżeniu w jamie macicy - rozpoczyna się okres ciąży. Jeżeli nie dojdzie do kontaktu z plemnikiem, komórka obumiera i dochodzi do złuszczania się jej pozostałości - rozpoczyna się krwawienie miesięczne. Podczas całego cyklu kobieta jest płodna w tzw. okresie jajeczkowania. Przypada ono mniej więcej na połowę cyklu, chociaż występuje duża zmienność indywidualna.

            Naturalne metody antykoncepcji

            Jednym z podstawowych sposobów jest unikanie współżycia w okresie dni płodnych. W związku z tym istotne jest zapisywanie dat rozpoczęcia miesiączki. Obecnie są dostępne również aplikacje na smartfony, które po wprowadzeniu daty ostatniej miesiączki oraz długości cyklu wyliczą dni płodne i będą sygnalizowały je ustawionym alarmem. 

            Określeniu dni płodnych sprzyja również obserwacja śluzu szyjkowego. Biały, mętny z reguły jest śluzem niepłodnym, przezroczysty, ciągnący (konsystencją zbliżony do białka kurzego) sygnalizuje jajeczkowanie. 

            Pomocny bywa także pomiar temperatury w pochwie. W trakcie jajeczkowania temperatura wzrasta o około pół stopnia, więc jeśli wykonujemy codziennie pomiary rano o tej samej porze i notujemy je, łatwo jest zauważyć zmianę, świadczącą o rozpoczęciu okresu płodnego.

            Zobacz film: Antykoncepcja wśród młodzieży. Źródło: Dzień Dobry TVN

            Chemiczne metody antykoncepcji

            Zaliczamy do nich żele i kremy plemnikobójcze, globulki i gąbki dopochwowe. Preparaty te zawierają substancje, które paraliżują plemniki i zmniejszają ich żywotność. Dodatkowym działaniem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia poruszanie się plemników. Zaletą tych środków jest łatwość aplikacji, jednakże ich zastosowanie może wywołać alergię lub infekcje intymne.

            Mechaniczne metody antykoncepcji

            Wyróżniamy tu wkładki domaciczne (spirale), prezerwatywy, błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Ich działanie polega na stworzeniu bariery, która zabezpieczy przed dostaniem się plemników do komórki jajowej. Metody te są skuteczne, możemy jednak zwiększyć procent ich skuteczności poprzez jednoczesne stosowanie preparatów plemnikobójczych. Dodatkową zaletą prezerwatyw jest ochrona przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

            Więcej: Zmiany na porodówkach w 2019 roku

            Hormonalne metody antykoncepcji

            Zaliczamy do nich tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe), zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne.

            Szczególną formą zaliczaną do grupy metod hormonalnych jest tabletka “po”. Sposób działania tych preparatów (niezależnie od dawki i sposobu podania) polega na ingerencji w hormony płciowe wydzielane w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Tabletka “po” w zasadzie nie stanowi metody antykoncepcyjnej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej “koło ratunkowe” w przypadku dojścia do nieprzewidywalnych sytuacji (np. pęknięcie prezerwatywy). Zastosowana do 48h lub 72h (w zależności od preparatu) po stosunku, przez wpływ hormonalny uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

            Kontrowersyjnym, choć na świecie popularnym sposobem antykoncepcji, jest sterylizacja, czyli podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów.

            Więcej:

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

            Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

            Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

            Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

            Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

            Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

            Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

            Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

            Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

            Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

            Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

            Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

            Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

            Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

            Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

            Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

            Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
            Materiał promocyjny

            Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

            Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

            Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

            Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

            Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

            "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

            "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

            Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

            Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

            Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
            Materiał promocyjny

            Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

            Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

            Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

            Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

            Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

            Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

            Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

            10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
            Materiał promocyjny

            10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

            Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

            Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

            Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

            Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

            Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

            Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

            Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

            Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

            Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
            Materiał promocyjny

            Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

            Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

            Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

            Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

            Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

            Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

            Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

            "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

            "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

            Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
            Materiał promocyjny

            Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

            Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

            Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

            Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

            Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

            Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
            Materiał promocyjny

            Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

            Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

            Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

            Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

            Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

            Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

            Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

            Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
            Materiał promocyjny

            Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

            "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

            "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

            Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

            Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

            "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

            "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

            Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
            Materiał promocyjny

            Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

            Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

            Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

            Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

            Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

            Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
            Materiał promocyjny

            Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

            Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

            Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

            To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

            Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

            Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

            Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

            Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

            Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

            Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
            Materiał promocyjny

            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

            Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

            Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

            Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

            Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

            Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

            Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

            Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

            Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

            9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

            9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

            Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

            Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

            Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

            Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

            Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

            Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

            Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

            Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

            Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

            Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

            Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

            Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"