Newsy

Anna Walentynowicz kobietą roku 1980 magazynu „Time”. "Polacy uznali ją za matkę niepodległości"

Anna Walentynowicz - pomnik

x-news

Newsy

Anna Walentynowicz kobietą roku 1980 magazynu „Time”. "Polacy uznali ją za matkę niepodległości"

Anna Walentynowicz - pomnik

x-news

Prestiżowy tygodnik „Time” stworzył listę 100 najbardziej wpływowych kobiet poprzedniej dekady. Polska, legendarna działaczka – Anna Walentynowicz została wyróżniona.

Anna Walentynowicz wyróżniona przez "Time"

Matka niepodległości – tak pisze o Annie Walentynowicz amerykański magazyn „Time”, który stworzył listę 100 kobiet, które zdefiniowały poprzednie stulecie. Rok 1980 został dedykowany polskiej działaczce. Wtedy, 5 miesięcy przed przejściem na emeryturę została dyscyplinarnie zwolniona z pracy za swoją działalność antykomunistyczną. Przywrócenie jej do pracy, było jednym z postulatów podczas sierpniowych strajków „Solidarności”.

W ciągu roku „Solidarność” zyskała prawie 10 milionów członków, z Anną Walentynowicz jako jedną z liderek. Triumf w Gdańsku przyczynił się do upadku komunizmu dekadę później. To sprawiło, że Polacy uznali Walentynowicz jako matkę ich niepodległości 

- możemy przeczytać w tygodniku.


Życie Anny Walentynowicz 

Anna Walentynowicz była spawaczką i operatorką dźwigu, wyrabiała 270% normy. Aktywnie uczestniczyła w działaniach społecznych. Siedziała w więzieniu, za udział w próbie wymurowania tablicy upamiętniającej górników kopalni „Wujek”. W czasie komunizmu była prześladowana i inwigilowana przez 100 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Została wyróżniona orderem Orła Białego. Nigdy nie domagała się uznania, zawsze pozostawała honorowa. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10.04.2010 roku. 

Zobacz też:Co sądzisz o tym artykule?
78
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0