W Warszawie działa już Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Zanim Andrzej Wajda został wybitnym reżyserem zapowiadał się na wybitnego malarza. Studiował nawet na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale ostatecznie z różnych względów wybrał reżyserię. Jednak rysunek i malarstwo były nadal ważne w jego życiu. Co o pracach plastycznych Wajdy sądzą jego przyjaciele? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska zapytała ich o to, przy okazji inauguracji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Projekt WAJDA ART, na który składają się albumy i filmy zmarłego w 2016 roku artysty, ma właśnie premierę. Równocześnie inauguruje swoją działalność nowa instytucja kultury Miasta Stołecznego Warszawy, której patronem jest autor dzieł niezwykle istotnych dla kina – zarówno polskiego, jak też światowego. CKF współorganizuje koncert „Pawlik – Wajda. Inspiracje”, a wieczór „W hołdzie Andrzejowi Wajdzie” odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W latach 1946-1949 Andrzej Wajda studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Porzucił jednak szkołę, kiedy doszedł do wniosku, że w filmie łatwiej niż na płótnie wyrazić to, co dramatyczne. Mimo takiej decyzji, reżyser właściwie nigdy nie rozstawał się ze szkicownikiem, który stał się jego graficznym dziennikiem. W ten sposób stworzył bardzo wiele prac.

>>> Zobacz także:

Wajda nie używał aparatu fotograficznego. Uważał, że jeśli może coś narysować, to jest to o wiele bardziej wartościowe, ponieważ zostaje w nim.

- wyjaśnił Antoni Rodowicz.

Wajda zachęcony przez swojego wieloletniego przyjaciela Antoniego Rodowicza, postanowił opublikować część swoich szkiców w książce "Andrzej Wajda - Rysunki". Prace nad tym albumem odbywały się w domu reżysera, w przerwach między realizacją różnych projektów filmowych.

Publikacja jest wyjątkowa, ponieważ zawiera setki prac artysty ze zbiorów Muzeum Manggha w Krakowie oraz osób prywatnych, które pokazują podróże Wajdy, między innymi do Japonii, portrety artystów oraz projekty filmowe i teatralne.

Prace reżysera z kilkudziesięciu lat zostały podzielone tematycznie na kilka rozdziałów.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości