Andora – bajkowe miejsce na narty

Andora
Andrius Kaziliunas/Getty Images
Księstwo Andory to niewielkie, górzyste państwo położone pomiędzy Francją a Hiszpanią. Jego stolicą jest Andora. Mieszkańcy żyją głównie z turystyki, a księstwo czerpie zyski dzięki działalności jako raj podatkowy. Jakie atrakcje czekają na nas w Andorze?

Miasto Andora jest najwyżej położoną stolicą państwa w Europie. Leży na stokach Pirenejów, na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Dzięki temu główna atrakcja turystyczna Andory to narty i wokół tej branży skupiona jest spora część lokalnego biznesu.

Andora – jak się dostać?

Pewną wadą urokliwego położenia Andory jest fakt, że stosunkowo ciężko się tam dostać. Najbliższe lotniska znajdują się kilka godzin jazdy od granic księstwa – w Barcelonie, Tuluzie lub Gironie. Górzyste ukształtowanie terenu nie sprzyja też rozbudowanej sieci kolejowej. Andora nie posiada własnej stacji kolejowej. Dojechać można tam samochodem lub autobusem, ponieważ z dworca autobusowego realizowanych jest sporo połączeń, głównie z Barceloną (podróż trwa około trzech godzin) i z Paryżem (z przesiadkami). W jakim języku możemy się porozumieć na miejscu? Najwięcej mieszka tu Hiszpanów, nieco mniej Francuzów i Portugalczyków. Rdzenni mieszkańcy to jedna trzecia ludności zamieszkującej ten rejon. Żyje tu niespełna 100 tysięcy ludzi. I choć językiem urzędowym jest kataloński, to z łatwością porozumiemy się, znając podstawy portugalskiego, hiszpańskiego lub francuskiego. Obowiązującą walutą jest euro. Księstwo leży poza strukturami Unii Europejskiej, dlatego na wycieczkę do Andory należy zabrać ze sobą paszport.

Atrakcje turystyczne Andory

Choć mieszkańcy Andory słyną z produkcji mebli i smacznej brandy, nie stanowią one marek eksportowych księstwa ani też nie są specjalnym magnesem dla turystów. Atrakcją turystyczną Andory może być natomiast ogromna liczba sklepów skupionych na tak niewielkim terenie. Wszystko dlatego, że obowiązują tu niskie podatki, więc ceny potrafią być znacząco niższe niż w sąsiedniej Hiszpanii oraz Francji. Jednak nie tylko podatkowe upusty zjednują Andorze coraz więcej zwolenników wśród turystów. Z roku na roku pojawia się tu coraz więcej pasjonatów sportów zimowych, którzy poza świetnymi warunkami do rekreacji mogą podziwiać niecodzienne górskie widoki oraz interesujące zabytki w Andorze.

Andora – narty

Na narty do Andory najlepiej przyjechać między grudniem a kwietniem. Możemy być wówczas pewni, że zastaniemy ośnieżone górskie stoki i świetnie przygotowaną infrastrukturę. Na miejscu działa ponad sto wyciągów, które dowożą turystów na blisko dwieście tras narciarskich. Zjeżdżanie można doskonalić pod okiem wyszkolonej kadry, której na pewno nie zabraknie. Relaks po ciężkim dniu na stokach w Andorze? Jak najbardziej. Wygodne hotele, rozbudowana baza gastronomiczna, do tego świetnie wyposażone ośrodki spa, korzystające z dobrodziejstw źródeł geotermalnych.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Andorze:

  • Grandvalira – największy ośrodek narciarski,
    • El Tarter,
      • Canillo,
        • Grau Roig,
          • Encamp,
            • Soldeu,
              • Escaldes-Engordany – miejscowość, w której znajduje się największe na całym kontynencie górskie spa.

                Gory Andory

                Większość szczytów górskich leżących w granicach Andory ma wysokości ponad 2400 m n.p.m. Kilkaset metrów ponad średnią wznosi się Pic Alt de la Coma Pedrosa (2946 m n.p.m.), najwyższy szczyt tego kraju. Można go podziwiać po zachodniej stronie Andory, przy granicy z Hiszpanią. Dwa tysiące metrów niżej znajdują się najniższe rejony państwa Andora. Riu Runer, czyli najniżej położony punkt, leży na wysokości 840 m n.p.m. Dla zwiedzających wyższe partie gór przygotowano kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc – schronów, w których można zatrzymać się w razie niepogody i ogrzać (jest przygotowane drewno). Miejsca te oznaczone są na mapach, podobnie jak górskie szlaki w Andorze. Niemal wszystkie miejsca są łatwo dostępne, ale dotarcie do części z nich może wymagać znajomości technik alpinistycznych.

                Andora – zabytki

                Czy w kraju, którego powierzchnia to przede wszystkim góry, możemy liczyć na ciekawe zabytki? Na pewno i pod tym względem Andora nas nie zwiedzie. W tym niewielkim kraju możemy naliczyć kilkanaście romańskich kościołów powstałych między VIII a XIII wiekiem. Trzy znajdują się w stolicy, nazywanej Starą Andorą, a pozostałe rozproszone są po kilku miejscowościach. Najciekawszy i najbardziej charakterystyczny (dzięki nietypowej dzwonnicy) jest kościół Sant Coloma w stolicy.

                Inny ważny zabytek Andory to aktualna siedziba władz kraju, czyli Casa de la Vall – kamienny dom, w którym znajdują się klucze do wszystkich siedmiu parafii funkcjonujących w Andorze (to kraj katolicki). Dom pochodzi z XVI wieku, a wewnątrz można zobaczyć gotyckie freski.

                Ze stolicy kraju możemy udać się do Encamp, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać najpiękniejszą chyba panoramę gór, jaką można sobie wyobrazić. A wszystko z poziomu wygodnych hoteli i ośrodków turystycznych, których w Encamp nie brakuje. Strawa dla ducha to z kolei świątynie Sant Miquel de la Mosquera oraz Santa Eulalia. Stamtąd można pojechać do Canillo, gdzie znajduje się narodowe sanktuarium Andory – sanktuarium Matki Bożej z Meritxell.

                Zobacz też:

                Zobacz wideo: Mieszkańcy stanu Wyoming przesiedli się na narty i skutery śnieżne po gwałtownym ataku zimy

                Autor: Adrian Adamczyk

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości