Ogród

Altana ogrodowa drewniana, metalowa czy murowana – praktyczne wskazówki

Altana ogrodowa stoi w ogrodzie - jest udekorowana kwiatami.

Fot. Zhanen Mo EyeEm / Getty Images

Ogród

Altana ogrodowa drewniana, metalowa czy murowana – praktyczne wskazówki

Altana ogrodowa stoi w ogrodzie - jest udekorowana kwiatami.

Fot. Zhanen Mo EyeEm / Getty Images

Samodzielne zbudowanie altany ogrodowej nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby nam się wydawać. Wystarczy kierować się naszymi wskazówkami i poświęcić nieco wolnego czasu. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim przejdziesz do budowy altany ogrodowej.

Jeśli przydomowy ogród jest odpowiednio duży, to postawienie w nim altany ogrodowej okaże się strzałem w dziesiątkę. Zapewniając cień i ochłodę, uprzyjemni nam czas spędzony na zewnątrz w letnie popołudnia.

Altana ogrodowa – projekt

Altana ogrodowa to otwarty obiekt z dachem, ścianami lub matami osłonowymi, często też podłogą. Służy jako schronienie przed słońcem, deszczem i wiatrem w ogrodzie. Idealnie nadaje się jako miejsce przyjęć ogrodowych, rodzinnych spotkań, obiadów. Dlatego jeśli tylko mamy w ogrodzie odpowiednią ilość przestrzeni, warto aby stanęła w nim altana ogrodowa. Projekt obiektu okaże się niezbędny przed jego budową, chyba że zdecydujemy się na zakup konstrukcji altany w częściach do samodzielnego złożenia – to znacznie ułatwia sprawę budowy, jednak tym samym tracimy możliwość indywidualnego dopasowania obiektu do swoich potrzeb i architektury terenu. Projekt możemy też zlecić specjalistom lub wykonać go samodzielnie. W projekcie przede wszystkim należy uwzględnić styl domu i ogrodu i dopasować go do aranżacji altany. Tradycyjny dworek czy niewielki dom z dwuspadowym dachem dopełni w ogrodzie altana ogrodowa drewniana w stylu romantycznym z ażurowymi ściankami oplecionymi pnączami roślin. Do nowoczesnej konstrukcji budynku świetnie pasować będzie altana ogrodowa metalowa czy nawet murowana. Budowa poszczególnych typów altan różni stopniem trudności, czasem i kosztami.

Zobacz film: Gadżety ogrodowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Budowa altanki drewnianej

Altany z drewna ze względu na naturalny budulec świetnie wpasowują się w architekturę każdego ogrodu. Do budowy altany drewnianej wykorzystuje się łatwo dostępne i tanie drewno sosnowe lub świerkowe, a niekiedy trwalsze, ale droższe – drewno dębowe, modrzewiowe, jodłowe. Budowa altanki drewnianej nie wiąże się z dużymi kosztami – prosty projekt i samodzielna budowa może nas wynieść około 4000 zł. Cena wzrasta, jeśli zdecydujemy się na bardziej interesującą w formie konstrukcję, jak np. altana ogrodowa z bali .

Altany ogrodowe o prostej konstrukcji składają się zazwyczaj ze ścian z desek lub z gotowych ażurowych elementów. Należy pamiętać, że lekka konstrukcja altany drewnianej wymaga lekkiego pokrycia dachowego. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się gont lub wiór osikowy, który dobrze podkreśli wiejski styl ogrodu.

W przypadku altany drewnianej należy pamiętać o regularnym zabezpieczaniu drewna przed wilgocią, słońcem, wiatrem. Drewno można impregnować specjalnymi środkami do drewna, bejcą, lakierobejcą i farbami.

Altana ogrodowa – jak zrobić metalową altanę?

Nowoczesna altana ogrodowa może być stabilną, lekką konstrukcją z metalu. Tego typu altany metalowe można kupić już od 500 zł i samodzielnie zamontować w ogrodzie. Warto jednak wydać nieco więcej, około 2000 zł, na altanę znacznie solidniejszą, z zakrytym dachem, który w pełni ochroni nas przed deszczem i słońcem. Altany metalowe zbudowane z giętych prętów, kutej stali lub metalowych rur montuje się bezpośrednio na trawie lub tarasie. Zaletą altany metalowej jest jej elegancka konstrukcja i nowoczesne wzornictwo, łatwość montażu, duża stabilność i trwałość. Świetnie prezentuje się udekorowana zasłonami i moskitierami. Nie wymaga od nas czasochłonnej pracy i konserwacji – należy tylko pamiętać, aby zabezpieczyć jej elementy preparatem antykorozyjnym.

Altana ogrodowa murowana

W dużym, nowoczesnym ogrodzie warto postawić na altanę murowaną. Rozwiązanie to gwarantuje największą solidność, trwałość i komfort użytkowania. Budowa altany murowanej nie jest najprostsza i najtańsza, zajmuje też dużo czasu, ale jej zalety nam to rekompensują. Może stać się też zamykanym pomieszczeniem na narzędzia ogrodnicze, letnią kuchnią czy wędzarnią. Z pustaków, cegieł czy kamienia może powstać altana ogrodowa z grillem . Jej ściany mogą zostać dowolnie wykończone – pokryte tynkiem, klinkierem czy kamieniem. Na dach ze względu na niską ceną, łatwość montażu i eleganckie wykończenie zazwyczaj wybierana jest blachodachówka. Bez dodatkowej konserwacji altana murowana będzie odporna na mróz, śnieg, deszcz. Zapewni przyjemny chłód w swoim wnętrzu w czasie największych upałów.

Altana ogrodowa – pozwolenie

Zmiany w ustawie o prawie budowlanym, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r. znoszą obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę altany, jeśli łączna powierzchnia altany wraz z innymi obiektami, np. garażem, gankiem, nie przekracza 35 m² oraz na 500 m² działki są tylko dwa tego typu obiekty. Pozostaje nadal obowiązek zgłoszenia zamiaru budowy altany ogrodowej do urzędu z uwzględnieniem oświadczenia o posiadanej nieruchomości, planie altany i planowanej dacie rozpoczęcia budowy.

Co sądzisz o tym artykule?
54
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
16.05.2020
jj
Warto jednak wydać nieco więcej, około 2000 zł, na altanę znacznie solidniejszą, z zakrytym dachem, który w pełni ochroni nas przed deszczem i słońcem.
Jaka to solidna altana za 2000 ?