Zwierzęta

Alpejski gończy krótkonożny – czym charakteryzują się psy tej rasy?

alpejski gończy krótkonożny

Fot. Spanic / Getty Images

Zwierzęta

Alpejski gończy krótkonożny – czym charakteryzują się psy tej rasy?

alpejski gończy krótkonożny

Fot. Spanic / Getty Images

Alpejski gończy krótkonożny to rasa psów myśliwskich, której przedstawiciele wyróżniają się nietypowym wyglądem oraz silnym charakterem. Choć początkowo może wydawać się przyjaznym i bezbronnym czworonogiem, w rzeczywistości wykazuje się silnym instynktem drapieżnika oraz dużą niezależnością.

Psy rasy alpejski gończy krótkonożny nie są zbyt często spotykane w Polsce. Najwięcej tych zwierząt kupowanych jest przez myśliwych, którzy cenią je ze względu na ich doskonały węch, dużą sprawność fizyczną, wytrzymałość i inteligencję. Rasa cieszy się znacznie większą popularnością w miejscach, w których powstawały jej pierwsze hodowle, czyli w Alpach (zarówno w części austriackiej, jak i niemieckiej). Mimo swoich myśliwskich zdolności alpejski gończy jest psem nieagresywnym i przyjaźnie nastawionym nawet do małych dzieci, może więc być świetnym przyjacielem rodziny. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie.

Więcej:

Hodowla alpejskich gończych krótkonożnych – ile kosztują szczeniaki?

Ze względu na swoją użyteczność, szczeniaki tej rasy kupowane są zazwyczaj przez myśliwych. Alpejski gończy krótkonożny nie cieszy się dużą popularnością w Polsce, a samych hodowli jest niewiele, dlatego na pupila trzeba czasami trochę poczekać. Myśliwi niechętnie reagują na próbę całkowitego udomowienia zwierzęcia i trzymania go w mieszkaniach.

Cena za szczenię wynosi zazwyczaj od 1000 do 1500 złotych, zdarzają się jednak oferty ze znacznie niższymi stawkami (nawet 600 złotych), które również dotyczą psów z rodowodem. Alpejski gończy krótkonożny to idealny towarzysz dla osób lubiących aktywny wypoczynek, żyjących w domach z dużym ogrodem lub blisko lasu.

Jak wygląda alpejski gończy krótkonożny?

Pies alpejski gończy krótkonożny jest dość często mylony z jamnikiem. Z powodu jego specyficznej budowy ciała klasyfikuje się go jako psa jamniko-gończego. Po dokładniejszym przyjrzeniu się można jednak zauważyć co najmniej kilka różnic między rasami. Alpejski gończy ma charakterystyczne, krótkie kończyny, przy czym są one znacznie silniejsze i dłuższe. Tułów u psów również jest muskularny.

Przedstawiciele rasy ważą przeciętnie około 17–20 kg. Różnica w wielkości suki i psa nie jest tak znacząca, jak w przypadku innych ras. Zwierzęta mają krótką i gęstą sierść oraz miękki podszerstek. Najczęściej spotykane są alpejskie gończe krótkonożne o umaszczeniu rudo-czarnym, możliwe jest także niewielkie, białe przebarwienie na piersi.

Alpejski gończy krótkonożny – charakter psów

Alpejskie gończe krótkonożne, mimo swojej przynależności do psów myśliwskich, niezależności i silnej woli, bardzo przywiązują się do właściciela oraz całej rodziny. W stosunku do dzieci są cierpliwe i spokojne. Źle znoszą natomiast towarzystwo innych zwierząt domowych i w niektórych sytuacjach mogą nawet przejawiać agresywne zachowania. Nie zaleca się adoptowania alpejskich gończych przez osoby posiadające gospodarstwa lub inne czworonogi.

Przedstawiciele rasy mają silny charakter i z łatwością wyczuwają nastawienie oraz temperament swojego opiekuna. Jeśli nie będą odpowiednio szkolone i przyzwyczajane od najmłodszych lat do posłuszeństwa, szybko obejmą dominujące stanowisko i będą nieustępliwe. Warto zadbać o tresurę zwierząt już w okresie szczenięcym, ponieważ w późniejszym wieku może to być znacznie trudniejsze lub wręcz niemożliwe.

W stosunku do obcych osób zachowują dystans, są nieufne i unikają dotyku, raczej przyjmują postawę uważnych obserwatorów. Do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo ruchu i zabawy, chętnie wskakują do wody, lubią pływać oraz aportować. Oczekują zaangażowania ze strony właściciela. Można uczyć je sztuczek, jednak – podobnie jak w przypadku posłuszeństwa – warto zacząć naukę już w młodym wieku.

Zdrowie i pielęgnacja psów alpejskich gończych

Alpejskie gończe krótkonożne to rasa świetnie przystosowana do trudnych warunków życia. Jej przedstawiciele charakteryzują się dobrą odpornością i krzepkim zdrowiem, rzadko chorują. Psy nie wymagają również zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych oprócz podstawowej kontroli stanu uzębienia i uszu. Warto raz na jakiś czas wyszczotkować pupila, używając do tego szczotki z miękkim włosiem. W okresie linienia zaleca się regularne szczotkowanie, które nie tylko zapewni błyszczącą i gładką sierść psa, lecz także większy porządek w domu. Alpejskie gończe krótkonożne żyją zazwyczaj ok. 15 lat i nawet w starszym wieku mogą cieszyć się pełnią zdrowia, jeśli zapewni się im odpowiednią opiekę.


Zobacz film: Historia wiernego psa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
79
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0