Styl Życia

Albinizm wśród zwierząt. "Nie ma wykluczenia, tego moglibyśmy się od nich uczyć"

"Rodzi się raz na kilka lat"

Styl Życia

Albinizm wśród zwierząt. "Nie ma wykluczenia, tego moglibyśmy się od nich uczyć"

"Rodzi się raz na kilka lat"

Zdjęcia białej sarny niedawno obiegły Polskę i wywołały prawdziwą sensację. Piękna sarna-albinoska pojawiła się w Nadleśnictwie Giżycko i zachwyciła wiele osób. Jak sobie radzi w naturze? O tym rozmawialiśmy z Marcinem Kostrzyńskim- leśnikiem, miłośnikiem przyrody i filmowcem. 

Sarna albinos 

Taki osobnik to wielka rzadkość, bo przez stulecia zwierzęta były eliminowane przez myśliwych. 

- To ewenement, pierwszy raz to widzę. Widziałem biało-czarną, wygląda jak krówka, ale takiej jeszcze nigdy - zachwyca się leśnik Marcin Kostrzyński.

Albinizm to defekt genowy. Co ciekawe, zwierzęta nie znają pojęcia rasizmu, inaczej wyglądający osobnik nie jest usuwany z grupy.

- One go kochają, jak brata. Nie ma wykluczenia, jeśli ktoś jest inny, wszystkie tak samo się z nim bawią, ma równe prawa(...) Tego moglibyśmy się  od zwierząt uczyć, bierzmy z nich przykład - podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Albinosi wśród zwierząt

Całkiem niedawno świat obiegły zdjęcia łosia albinosa. Marcin Kostrzyński pokazał w naszym programie swoje nagranie biało - czarnych dzików.

Sarna albinoska niestety jest bardziej narażona. Jest bowiem widoczna z większej odległości i trudniej jest się jej ukryć. 

- Białe zwierzęta niestety mają trudniej, bo są ciekawe dla myśliwych, są bardziej interesującym trofeum, więc przeżycie wcale nie jest takie proste - podkreśla miłośnik przyrody.

Ale sam albinizm nie powoduje, że zwierzę jest słabsze czy mniej sprawne. Wydawać się może, że to przypadłość głównie wśród ssaków, ale też są np.: węże albinosy. Zwierzęta żyjące w wodzie również mają swoje odskocznie od normy, m.in. Ina – różowy delfiny lub białe żółwie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". A Ty komu podarujesz Magdę, Mateusza, Gosię i Małgosię?

Siostry, które wytwarzają sery z orzechów. "Na świecie jest dosłownie kilka firm, które robią podobne rzeczy"

Najbardziej świąteczny dom w Polsce. Zdobią go setki światełek

Co sądzisz o tym artykule?
69
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0