Akupresura – jak działa i co leczy?

Satoshi-K/Getty Images
Satoshi-K/Getty Images
Akupresura obecnie jest już uznawana za metodę leczniczą, mimo że przez wiele lat budziła pewne kontrowersje. Dziś jej znaczenie dla medycyny uznaje nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Akupresura to bardzo stara filozofia związana z przepływem energii przez ludzkie ciało i z technikami udrażniania tego przepływu. Obecnie wykorzystuje się ją przede wszystkim do leczenia nawracających bólów głowy, stanów migrenowych, nerwobóli czy problemów z przewodem pokarmowym.

Akupresura stopy, dłoni lub twarzy – ponieważ w medycynie chińskiej to przede wszystkim właśnie te trzy części ludzkiego ciała zawierają najwięcej czułych na stymulację punktów – niejednokrotnie stanowi alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Sięgają po nią osoby cierpiące na chroniczne bóle głowy, stawów, mięśni. Wspomagająco wykorzystuje się ją także w leczeniu astmy oraz zmniejszaniu bóli nowotworowych.

Na czym polega akupresura dłoni, twarzy i stopy?

Najskuteczniejsze punkty do akupresury mieszczą się przede wszystkim na dłoniach, stopach i na twarzy. Mimo iż medycyna chińska wyróżnia na ludzkim ciele około 360 takich punktów, to podstawowa liczba uciskanych miejsc jest zdecydowanie mniejsza. Większość punktów do stymulacji niezaprzeczalnie jest zlokalizowana jednak właśnie w tych trzech miejscach. Sama akupresura wywodzi się z starożytnej medycyny chińskiej i polega na odpowiedniej stymulacji ręką wybranego punktu. Mimo iż łacińska nazwa oznacza "naciskanie igłą", to sama akupresura dopuszcza różnorodne formy dotyku - gładzenie, opukiwanie, uciskanie. Nakłuwanie to właściwie metoda towarzysząca, natomiast z pewnością nie jedyna.

Jak się przygotować do akupresury?

Akupresura to bezpieczna metoda leczenia bólu, jednak aby zwiększyć jej skuteczność, warto się do takiego zabiegu odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy się zrelaksować, uwolnić od napięć. Z pewnością nie można przyjść na taki zabieg lub próbować wykonywać go w domu, gdy w drugiej ręce trzyma się nieustannie dzwoniący telefon. Warto się wyciszyć i skupić na własnym organizmie. Pomóc w tym może klasyczny masaż odprężający lub gorąca kąpiel. Ta druga jest ważna z jeszcze jednego powodu. Akupresurze sprzyja nieco podwyższona temperatura ciała .

Akupresura stopy czy dłoni?

Akupresura stóp jest przez sporą część osób praktykującą tę metodę leczenia uważana za najskuteczniejszą formę masażu. Zwolennicy tej metody uważają, że punkty zlokalizowane na stopach najsilniej działają na ludzki organizm. Nie ma oczywiście badań potwierdzających te tezy, natomiast najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest naprzemienne uciskanie: jednego dnia stóp, drugiego dłoni. Dla odpowiedniej stymulacji punktów energetycznych wymyślono już nawet obuwie do akupresury . Do wszystkich takich nowinek warto jednak podchodzić z pewnym dystansem, a korzystanie z nich skonsultować najpierw ze specjalistą od akupresury. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o mapy punktów akupresurowych . W Internecie można ich znaleźć bardzo wiele. Jeśli jednak cierpisz na poważne schorzenia, nie próbuj masażu na własną rękę i najpierw skorzystaj z pomocy specjalisty, który pokaże Ci, jak prawidłowo uciskać określone punkty na ciele.

Akupresura – na czym polega?

Akupresura to nazwa metody leczenia obejmująca różne formy dotyku. Ten najczęściej kojarzony z akupresurą, to rzeczywiście nakłuwanie ciała igłami w celu stymulacji wybranych punktów akupresurowych. Wywodzi się ona ze starochińskiej metody Tcha-Tchin i ma osobną nazwę – akupunktura . To właśnie ta forma akupresury do tej pory wywołuje najbardziej skrajne emocje, przede wszystkim ze względu na wykorzystanie igieł. Wzbudzają one niepokój bardzo wielu osób, natomiast spora część wskazuje również na niebezpieczeństwo związane z możliwością przenoszenia różnorodnych chorób. Nieprawidłowo oczyszczone igły mogą bowiem stanowić siedlisko niebezpiecznych dla człowieka bakterii i wirusów. Trzeba natomiast wspomnieć, że profesjonalne gabinety akupresury dbają zarówno o odpowiedni poziom higieny, jak i wykwalifikowany personel. Jeśli jednak ktoś boi się igieł, może skorzystać z innych form akupresury twarzy czy stóp.

Akupresura – ból głowy, migrena, stany zapalne

  • Akupresura na ból zęba - uciskaj punkt położony dokładnie między górną wargą a nosem. Uciskaj przez minutę, potem zrób kilka sekund przerwy. Całą serię powtarzaj przez 5 minut.
    • Akupresura na ból głowy – uciskaj punkty za uszami, na granicy czaszki. Uciskaj po obu stronach, najlepiej palcami wskazującymi. Masuj bez przesuwania palców po skórze.
      • Akupresura na bóle menstruacyjne – trzy palce środkowe połóż na linii brwi. Uciskaj przez pięć minut. Przesuń środkowy palec nieco w górę i uciskaj przez minutę.

        Na co jeszcze pomaga akupresura twarzy?

        Akupresura pomaga nie tylko na dolegliwości bólowe. Można ją stosować także jako jeden z elementów domowej pielęgnacji . Na przykład uciskaniem opuszkami palców skóry u nasady nosa (na wysokości oczu) można rozluźnić mięśnie powiek i przywrócić spojrzeniu blask. Uciskanie skóry na czole, bezpośrednio pod linią włosów, na wysokości źrenic ma wygładzać czoło i redukować zmarszczki. Uciskanie skroni z kolei to sposób na promienną cerę.

        Zobacz też:

        Zobacz wideo: Ajurweda – medycyna staroindyjska

        Dzień Dobry TVN/x-news

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości