Hobby

Akty w fotografii - przykłady, pomysły na sesje. Jak fotografować ludzkie ciało?

Fotograf z aparatem. Zbliżenie na obiektyw.

Fot. Xi Jn Song Yong EyeEm / Getty Images

Hobby

Akty w fotografii - przykłady, pomysły na sesje. Jak fotografować ludzkie ciało?

Fotograf z aparatem. Zbliżenie na obiektyw.

Fot. Xi Jn Song Yong EyeEm / Getty Images

Ludzkie ciało już od starożytności inspiruje artystów. Fotografia aktu to również pełnoprawna dziedzina sztuki, stawiająca w centrum piękno ludzkiego ciała. Jest to gatunek fotografii niełatwy i bardzo delikatny, ale za to przynoszący dużo satysfakcji.

Tego typu fotografie mają na celu przede wszystkim pokazanie piękna ciała człowieka. Ciało można fotografować na tysiące sposobów. Często, tak jak w innych dziedzinach sztuki, mniej znaczy więcej - dlatego nierzadko akty operują niedosłownością, grą świateł, fotografowaniem jedynie fragmentu ciała. Nieprzemyślane pokazywanie golizny wcale nie jest i nigdy nie powinno być istotą aktów.

Akty, fotografia artystyczna nagości - jak zacząć?

Jeśli interesujemy się fotografią i chcemy spróbować swoich sił w gatunku, jakim jest akt artystyczny, oprócz spraw technicznych i umiejętności musimy brać pod uwagę również inne aspekty. Żeby zacząć robić tego typu zdjęcia, należy zdać sobie sprawę, że bardzo ważne jest odpowiednie podejście do osoby fotografowanej.

W fotografii przeważają kobiece akty. Zapewnienie modelce komfortu i poczucia bezpieczeństwa podczas sesji to podstawa dobrych ujęć. Rozbierane sesje fotograficzne to coś niecodziennego, nie dziwi więc, że wiele osób może na początku czuć się niepewnie i niekomfortowo, co z pewnością wpłynie negatywnie na efekt końcowy. Dlatego przed rozpoczęciem zdjęć warto poświęcić czas na rozmowę z modelką, wyjaśnienie, na czym będzie polegać sesja. Na tym etapie uzgodnienie póz jest jak najbardziej wskazane, by podczas sesji nie było żadnych niedomówień.

Oczywiście inne podejście trzeba mieć do doświadczonych, profesjonalnych osób, a inne do kobiet, dla których jest to nowe doświadczenie. W obu przypadkach pamiętajmy, że zaufanie i wzajemny szacunek są w tego rodzaju fotografii najważniejsze. Tego akty damskie to często pełnoprawne dzieła sztuki. Dlatego, jak w każdej dziedzinie, by stać się dobrym, trzeba przede wszystkim ćwiczyć, robić jak najwięcej zdjęć, przeglądać dzieła mistrzów. Coraz częściej możemy też oglądać akty męskie, fotografia przedstawiająca piękno ludzkiego ciała staje się coraz bardziej demokratyczna, jeśli chodzi o płeć. Tutaj też, jak w przypadku aktów kobiecych, liczy się przede wszystkim komfort fotografowanego.

Zobacz film: Nagość w fotografii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Akt artystyczny, zdjęcia nagości jako sposób na dobrą zabawę

Akty nie są jednak dziedziną fotografii zarezerwowaną jedynie dla profesjonalistów. Sami możemy spróbować swoich sił w tym gatunku, zarówno jako fotografujący, jak i jako modele, nawet jeśli nie planujemy robić kariery w fotografii ani nie zamierzamy potem publikować swoich zdjęć. To może być po prostu świetna zabawa. Najłatwiej jest zaangażować do współpracy swojego partnera, któremu ufamy i przed którym nie wstydzimy się swojej nagości. Możemy więc zacząć robić zdjęcia partnerowi lub wcielić się w rolę modela.

Gdy chodzi nam głównie o zabawę i doświadczenie czegoś nowego, sprzęt fotograficzny schodzi na drugi plan. Ważniejszy jest pomysł na sesję, a może ich być tysiące - tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Istotne jest, by charakter sesji odpowiadał obojgu partnerom.

Akty w fotografii - gdzie robić zdjęcia?

Małe, amatorskie studio fotograficzne możemy sobie sami urządzić w domu, wykorzystując do oświetlenia lampki nocne czy prześcieradła, które posłużą za tło. Nakład finansowy w tego typu fotografii jest minimalny, w centrum uwagi jest nagie ciało.

Możemy też urządzić sesję na świeżym powietrzu - powinniśmy wybierać takie miejsca, w których nie przeszkodzą nam postronne osoby. Fotografować możemy w przydomowym ogródku, ale i w mało uczęszczanych lasach. Najważniejsze, by podczas robienia zdjęć czuć się bezpiecznie. Gdy mamy w pełni komfortowe warunki, możemy wspólnie eksperymentować z tym rodzajem fotografii.

Jeśli nie chcemy dzielić się rolami na fotografującego i fotografowanego - możemy to połączyć i wspólnie zapozować. Akty, fotografia pary to oprócz dobrej zabawy świetny sposób na utrwalanie więzi w związku i wniesienie do niego czegoś nowego, świeżego. Pary, które chcą się razem sfotografować nago, mogą skorzystać z usług profesjonalistów - wtedy będą mieć pewność, że będą czuć się komfortowo i że zdjęcia będą dobrej jakości. Doświadczony fotograf z pewnością pomoże wcielić pomysły na sesję w życie.

Zawsze pamiętajmy, że fotografia nagości ma na celu pokazywać piękno ludzkiego ciała, a nie gorszyć czy bezcelowo epatować golizną. W przypadku fotografii zarówno profesjonalnej, jak i amatorskiej ten gatunek nie należy do najłatwiejszych - ale może być jednocześnie dobrą zabawą i sposobem na pokazanie swojej kreatywności.

Co sądzisz o tym artykule?
94
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0