Akcja GADKI. Sonia Bohosiewicz walczy z przemocą seksualną wobec dzieci

Sonia Bohosiewicz zaangażowała się w akcję GADKI - nowy projekt Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. O jej założeniach aktorka i wiceprezes fundacji Maria Keller-Hamela opowiedziały reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 1991 roku dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Mogą się do niej zgłaszać krzywdzone na różne sposoby dzieci i ich opiekunowie.

>>> Zobacz także:

Fundacja w ramach pomocy:

  • oferuje pomoc psychologiczną i prawną,
    • uczy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania,
      • uczy dorosłych, jak traktować dzieci/co mogą zrobić, żeby nie były krzywdzone,
        • informuje dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda,
          • wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.

            Akcja GADKI - na czym polega?

            Nowym projektem fundacji jest akcja GADKI, mająca zachęcić rodziców do przekazania dzieciom pięciu prostych zasad, które uchronią je przed wykorzystywaniem seksualnym. Dzięki projektowi dzieci dowiedzą się, że to one decydują o swoim ciele, zawsze mają prawo powiedzieć "nie" i powinny szukać pomocy, jeżeli coś je niepokoi lub martwi. W akcję zaangażowała się aktorka Sonia Bohosiewicz.

            Każda z liter wchodzących w skład słowa "GADKI" odnosi się do różnych wskazówek, które pomogą dziecku zachować bezpieczeństwo.

            G - Gdy mówisz "nie", to znaczy "nie"

            Dziecko ma prawo powiedzieć "nie" – także bliskiej i znanej osobie, nawet komuś z rodziny. Taki komunikat powinien być akceptowany i szanowany przez osoby dorosłe. Pokazuje on, że dziecko potrafi postawić granice i sprawuje kontrolę nad swoim ciałem.

            A - Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy

            Ta zasada dotyczy bezpośredniego zagrożenia, kiedy ważna jest błyskawiczna reakcja i dziecko powinno natychmiast wezwać pomoc. Odnosi się to także do spraw, które niepokoją dziecko i sprawiają, że czuje się smutne lub przestraszone.

            D - Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją

            Rodzic powinien pomóc zrozumieć dziecku, że rozmawiając o niepokojących sprawach, nie narobi sobie kłopotów. Powinien wyjaśnić mu różnicę między "dobrymi" a "złymi" tajemnicami.

            K - Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie

            Rodzic powinien wytłumaczyć dziecku, że nikt nie ma prawa zmuszać go do robienia czegoś, co powoduje dyskomfort – na przykład dotykać intymnych części ciała, przytulać, czy całować w sposób, który sprawia dziecku przykrość lub zawstydza.

            I - Intymne części ciała są szczególnie chronione

            Wszystkie części ciała okryte bielizną są szczególnie chronione. Nikt nie może prosić dziecka, by pokazało lub pozwoliło dotknąć tych miejsc. Jeżeli ktokolwiek będzie tego próbował, dziecko powinno wiedzieć, że może powiedzieć "nie" i zaalarmować zaufaną osobę.

            Więcej wiadomości można znaleźć na stronie akcji GADKI.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości