Hobby

Akcesoria fotograficzne - jakie warto mieć?

Hobby

Akcesoria fotograficzne - jakie warto mieć?

Akcesoria fotograficzne to część wyposażenia każdego fotografa. Na rynku znajdziemy zarówno akcesoria do zdjęć, jak i akcesoria do aparatu. Niektóre z nich są naprawdę niezbędne, z kolei inne możemy potraktować jako gadżety do fotografii. Jakie akcesoria fotograficzne warto mieć zawsze w swoim wyposażeniu?

Należy pamiętać, że fotograficzne akcesoria to m.in. różnego rodzaju: filtry, statywy, futerały, plecaki, lampy, karty pamięci, zestawy czyszczące, ale też ramki, czy albumy do zdjęć. Akcesoria dla fotografów to bardzo szeroki segment przedmiotów. Co będzie przydatne? Jakie akcesoria fotograficzne warto mieć zawsze w swoim wyposażeniu?

Akcesoria fotograficzne - akcesoria do aparatu

Aparat kompaktowy, lustrzanka (lub bezlusterkowiec) i zestaw obiektywów nie jest całym wyposażeniem fotografa. Akcesoria fotograficzne towarzyszą nam na każdym kroku podczas robienia zdjęć. Na początku skupmy się na akcesoriach do aparatu. Kiedyś bez kliszy, a obecnie bez kart pamięci nie wykonamy całej serii. Są to bardzo ważne akcesoria do aparatów fotograficznych i dobrze jest mieć co najmniej dwie zawsze przy sobie. Z kolei wbudowana w aparat lampa błyskowa często nie spełnia naszych oczekiwań. Stąd w kategorii akcesoria fotograficzne znajdziemy cały szereg modeli lamp. Począwszy od manualnych i amatorskich, skończywszy na profesjonalnych lampach reporterskich. Oświetlenie to bardzo ważna kwestia w fotografii, a co za tym idzie wszelkie dyfuzory, odbłyśniki itp. gadżety do lamp to również akcesoria fotografa.

Mamy już karty pamięci i lampę - teraz czas na bezpieczeństwo. O aparat powinniśmy należycie dbać, co za tym idzie transportować go w odpowiednich warunkach. Akcesoria do aparatu i obiektywu w postaci pokrowców, plecaków, toreb, a nawet walizek fotograficznych znajdziemy wszędzie. Dbać o sprzęt możemy również poprzez użycie środków do czyszczenia optyki (ściereczki z mikrofibry, pędzelki, płyny itp.), należy tylko zachować ostrożność. Aparat transportujemy w plecaku lub torbie, ale w trakcie robienia zdjęć mamy go cały czas przy sobie. Kolejna akcesoria do aparatu związane z bezpieczeństwem i wygodą, to oczywiście wszelkiego rodzaju paski. Mogą być to paski reporterskie na szyje, na ramię, z mocowaniem do aparatu i blokadą bezpieczeństwa. W tej kategorii również mamy duży wybór. Kompletując nasz zestaw, powinniśmy również mieć zawsze komplet dekielków, aby zabezpieczyć naszą optykę przed potencjalnymi zarysowaniami lub zabrudzeniami. Funkcję ochronną mogą też spełniać filtry na obiektywy. W akcesoria do fotografii wliczają się też wszelkiego rodzaju filtry UV, polaryzacyjne itd. Należy pamiętać, że wybieramy je dopasowując średnicę filtra do średnicy obiektywu, na który chcemy go założyć. Akcesoria fotograficzne uzupełnimy zestaw wszelkich potrzebnych dla naszych aparatów akumulatorów, ładowarek, kabli.

Jako akcesoria do aparatu potraktujemy też statywy i monopody (statyw z jedną nogą). Przeszukując akcesoria fotograficzne znajdziemy mnóstwo statywów. Zaczynając od mobilnych, niewielkich modeli, a kończąc na profesjonalnych z udźwigiem do kilku-kilkunastu kilogramów. W przypadku statywów zwracajmy uwagę właśnie na udźwig, materiały z jakich jest wykonany oraz wysokość. W końcu statywy to akcesoria dla fotografów, które mają pomagać w robieniu dobrych, nieporuszonych zdjęć.

Akcesoria fotograficzne - akcesoria do zdjęć

Na karcie pamięci zapisujemy zdjęć, a z wykorzystaniem statywu wykonujemy fotografie. Mimo są to akcesoria fotograficzne, które mają bezpośrednią styczność z aparatem, stąd taka ich klasyfikacja. Jeśli chodzi o akcesoria do zdjęć, to skupimy się na rzeczach stricte do obrazu. Zacznijmy od ich cyfrowej wersji - każdy fotograf korzysta z narzędzi do obróbki zdjęć. Możemy skusić się na darmowe programy lub nabyć płatny software, jak chociażby najbardziej popularny program - Adobe Photoshop.

Mimo, że obecnie raczej nie korzystamy z aparatów na kliszę, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy wywołali nasze cyfrowe wersje zdjęć. Kiedy fotografie z aparatu poddaliśmy już obróbce, to możemy je po prostu wydrukować. Jeśli robimy to w domowych warunkach, to warto wybrać dobrej jakości papier fotograficzny. Następnie, jako akcesoria do zdjęć możemy potraktować wszelkiego rodzaju ramki (zarówno klasyczne, jak i cyfrowe) oraz albumy.

Akcesoria fotograficzne to cała gama użytecznych przedmiotów. Jednak do tej kategorii możemy też zaliczyć gadżety dla fotografa, takie jak: koszulki, czy opaski - chodzi o ubrania wyrażające pasję do fotografii. Nie są to co prawda akcesoria do aparatu lub do zdjęć, ale takie gadżety również możemy wrzucić pod szyld akcesoria fotograficzne.


Zobacz film: Polski rynek fotografii kolekcjonerskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
70
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0