Ajurweda – na czym polega najstarsza hinduska medycyna?

Kobieta poddaje się zabiegom w spa.
Fot. Natasha Breen / Getty Images
Ajurweda pochodzi z półwyspu Indyjskiego i liczy ponad 5 tys. lat. Jest to koncepcja zdrowia, która polega na stosowaniu naturalnych metod leczenia, takich jak ziołolecznictwo, masaże, czy odpowiednia dieta.

Ajurweda, mimo że nazywana jest medycyną, nie ma nic wspólnego z lecznictwem stosowanym dziś w krajach rozwiniętych. Wyróżnia ją holistyczne podejście do człowieka oraz sposób postrzegania choroby. W ajurwedzie zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu są z reguły odzwierciedleniem stanu emocjonalnego pacjenta.

Ajurweda - co to jest?

Ajurweda to pochodząca z południowo-wschodniego wybrzeża półwyspu Indyjskiego koncepcja zdrowia i terapii. Uznana za matkę medycyny, Ajurweda w dosłownym tłumaczeniu oznacza wiedzę o życiu (z sanskrytu: ayu – życie, veda – wiedza). Zgodnie z jej filozofią, świat to rezultat kombinacji pięciu elementów - ziemi, wody, ognia, powietrza i eteru, od których zależy wszystko. W zależności od różnej ich kombinacji i natężenia, w ciele człowieka wyróżnia się 3 dosze: vata (składa się z powietrza i eteru), pitta (to połączenie ognia i wody), kapha (łączy w sobie element wody i ziemi). Co ważne, każda dosza ma swoją funkcję, tj. vata kontroluje ruch, pitta - metabolizm, natomiast kapha - konstrukcję, czyli mięśnie, ścięgna, kości. W każdym człowieku dominuje jedna z wymienionych dosh, co sprawia, że każdy ma indywidualny, charakterystyczny dla siebie model energetyczny. Osoby zajmujące się Ajurwedą, nazywają to konstytucją.

Równowaga między doszami oznacza zdrowie. Co się zatem dzieje, gdy dosze zostają z niej wytrącone? Opuszczając swoje „naturalne” siedziby i przemieszczając się po ciele, zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie.

Leczenie ajurwedyjskie

Ajurweda, mimo że istnieje już 5 tys. lat jest nadal znana i praktykowana, zwłaszcza w Indiach i na Sri Lance. Co więcej, dziś również mieszkańcy Starego kontynentu i Ameryki coraz częściej szukają odpowiedzi na pytanie: „ co to jest Ajurweda? ”. Jej rosnąca popularność wynika z holistycznego podejścia do człowieka.

Medycyna ajurwedyjska nic nie mówi o chorobach, zajmujące się nią osoby używają sformułowania „zaburzenie energii”, którego leczenie jest z reguły bardzo czasochłonne. Wymaga od pacjenta cierpliwości i chęci do współdziałania. Czasem dopiero po miesiącach stosowania zalecanej terapii pacjent zauważa pierwsze jej efekty. Aby mogło dojść do wyleczenia danego zaburzenia, lekarz zaleca ziołolecznictwo, masaże, zmianę stylu życia, a nawet sposobu odżywiania. Należy jednak podkreślić, że dieta ajurwedyjska, aby mogła być skuteczna, musi być dostosowana do typu ajurwedyjskiego. Co innego powinna spożywać osoba reprezentująca typ energii pitta, a co innego vata.

Na stan zdrowia pacjenta wpływ ma również postawa i emocje, które można uspokoić za pomocą jogi. Działa ona zarówno na ciało, jak i na umysł. Joga i Ajurweda wzajemnie się uzupełniają, razem pozwalają osiągnąć duchowe oświecenie.

Zobacz film: Ajurweda - w trosce o ducha i ciało. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zioła ajurwedyjskie

Medycyna ajurwedyjska uwzględnia między innymi ziołolecznictwo, które od tysiącleci pełni ważną rolę w profilaktyce i terapii wielu problemów zdrowotnych. Co ciekawe, opracowane przez starożytnych medyków receptury ziołowe (niekiedy uwzględniające 20 różnych roślin) są stosowane do dnia dzisiejszego. Zioła pozwalają zapobiec rozwojowi konkretnych zaburzeń, oczyszczają organizm i co najważniejsze, pomagają powrócić do zdrowia.

W starohinduskich recepturach znaleźć można m.in. indyjski żeń-szeń, który mogą stosować wszyscy, poza kobietami w ciąży. Zioło to działa odprężająco, pozwala walczyć ze stresem, nerwicą, depresją, zwiększa witalność, wspomaga układ nerwowy, ułatwia zaśnięcie. W medycynie ajurwedyjskiej stosuje się również andrographis. Jest to roślina, która wspomaga pracę wątroby i wzmacnia odporność, z kolei Bacopa monnieri (roślina rosnąca w strefie tropikalnej i subtropikalnej Azji, Afryki, Ameryki i Australii) ma działanie przeciwbólowe. Należy podkreślić, że zioła ajurwedyjskie służą nie tylko do stosowania doustnego. Przygotowywane są z nich również wszelkiego rodzaju maści, które pomagają łagodzić nawet przewlekłe bóle.

Warto podkreślić, że zioła mogą stać się również komponentem kosmetyków ajurwedyjskich. Można znaleźć w nich ziele Neem, który zapobiega powstawaniu łupieżu, czy też mający właściwości nawilżające ekstrakt z kwiatu lotosu. Kosmetyki ajurwedyjskie zawierać mogą też cynamon, kurkumę, aloes oraz oleje (np. kokosowy, sezamowy, migdałowy).

Masaż ajurwedyjski

Ważnym elementem życia w zdrowiu według ajurwedy jest masaż Abhyanga (inaczej: masaż ajurwedyjski lub Ayurveda Abhyanga). Mogą korzystać z niego wszyscy, wyjątkiem są jedynie kobiety w ciąży i karmiące. W trakcie wykonywania zabiegu masażysta używa oleju, który zmniejsza tarcie, poza tym nie stosuje on żadnych konkretnych technik. Masaż ajurwedyjski przynosi ulgę osobom, które borykają się z nerwicą, depresją, chronicznym stresem, przemęczeniem oraz ze schorzeniami układu krążenia i układu nerwowego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości