Jakie są dolegliwości w 8. miesiącu ciąży? Jak w tym okresie wygląda brzuch przyszłej mamy?

Kobieta w ciąży badana przez lekarza
Fot. GettyImages / JGI / Jamie Grill
Ciąża w ósmym miesiącu wchodzi w ostatni etap. Brzuch jest pokaźnych rozmiarów, kobieta coraz bardziej odczuwa jego ciężar zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przedostatni miesiąc ciąży to czas, kiedy należy zwolnić tempo. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie na półmetku ciąży?

Poród zbliża się wielkimi krokami. Brzuch staje się coraz bardziej twardy i duży , oddech jest krótki i płytki. Najlepszym przyjacielem kobiety staje się sen, towarzyszy jej ciągłe zmęczenie . Jest to miesiąc, w któym przyszła mam powinna przygotować się do porodu i uważnie przyglądać się wszelkim dolegliwościom, które mogą przyspieszyć akcję porodową.

W ósmym miesiącu ciąży większość kobietdobrze wie, co to są skurcze . Pojawiają się coraz częściej, są bolesne i charakteryzują się twardnieniem brzucha. Nie są to jednak skurcze właściwe, dlatego łatwo zminimalizować ich odczucie, poprzez np. zmianę pozycji.

Jakie dolegliwości występują w 8. miesiącu ciąży?

Pierwsza zauważalna zmiana to nagły skok wagi i pojawiające się przy tym problemy ze swobodnym oddychaniem . Wyraźne powiększenie brzucha wiąże się również z szeregiem dolegliwości bólowych: ból kręgosłupa i pleców, opuchlizna nóg i rąk, zgaga, skurcze mięśni nóg, ból piersi. Obok dolegliwości fizycznych odczuwalne są również dolegliwości psychiczne. Wiele kobiet odczuwa lęk przed tym, co się stanie . Stale rosnące napięcie nerwowe spowodowane jest przez wyobrażenia o samej akcji porodowej i bólu, który będzie jej towarzyszył. Poza tym każda młoda mama martwi się, czy jej dziecku nic się nie stanie i czy na pewno urodzi się zdrowe. Nieustanny stres jest mimo wszystko niewskazany, szczególnie pod koniec ciąży, gdyż może on wywołać przedwczesną akcję porodową . Trudno jest zapanować nad nerwami, mimo wszystko wskazany jest relaks. Stąd poleca się uprawianie minimalnej aktywności fizycznej.

Sport nie tylko niweluje napięcie nerwowe, ale podnosi produkcję hormonu szczęścia, endorfin.

W 8. miesiącu pojawia się również wstydliwa dolegliwość - nietrzymanie moczu. Jest ono związane z naciskiem dziecka na pęcherz, który drażniony ruchami malca, powoduje mimowolne popuszczanie moczu . Rozwiązaniem tej nieprzyjemnej dolegliwości będą ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu pochwy.

Nie należy również zapominać o pielęgnacji ciała mamy. Nagły wzrost wagi i duże napięcie skóry może spowodować powstanie rozstępów . Aby im zapobiec, należy wprowadzić do codziennej rutyny minimalną aktywność fizyczną, a po każdej kąpieli smarować brzuch olejkami naturalnymi lub oliwką dla dzieci.

Lista rzeczy do zrobienia w 8. miesiącu ciąży

Dobrymi sposobami na wydłużające się oczekiwanie na poród są sport, relaks, a także przygotowania do samego porodu. Zajęta przyszła mama nie będzie myślała o tym, co się stanie. W ofertach wielu siłowni są zajęcia dla kobiet w ciąży . To ciekawa propozycja na utrzymanie formy, a także przygotowanie ciała do akcji porodowej. Ósmy miesiąc to też idealny czas na skompletowanie wyprawki do szpitala. W tym celu należy zasięgnąć opinii położnej z miejsca, gdzie odbędzie się poród. Dobrym źródłem informacji będą też bliskie koleżanki, które podobne doświadczenia mają już za sobą. Ponadto przedostatni miesiąc ciąży to czas regularnych badań kontrolnych - powinny odbywać się co dwa tygodnie . Pozwolą one zaplanować poród, ale też pokażą, jak czuje się maluch.

Dziecko w 8. miesiącu ciąży

W tym okresie dziecko przeciętnie waży 2,5 kg i mierzy około 50 cm. Jego skóra posiada wyściółkę tłuszczową, jest całkowicie nieprzezroczysta i różowa. Dziecko w przedostatnim miesiącu ciąży ma w pełni wykształcony centralny układ nerwowy, płuca i układ trawienny. Jest istotą w pełni gotową do samodzielnego życia . Łożysko, w którym znajduje się malec, codziennie pobiera od matki odpornościowe krwinki i dostarcza je do układu krwionośnego dziecka. Tym samym malec przygotowany zostaje na pierwszy kontakt się ze światem zewnętrznym i bakteriami w nim występującymi. Poza tym rozróżnia dzień i noc - żyje według własnego rytmu dnia . Niekiedy nie zgadza się on z rytmem jego mamy, dlatego wiele kobiet cierpi na bezsenność w nocy. W ósmym miesiącu dziecko zaczyna powoli zmieniać pozycję, układając się główką do dołu . Przygotowuje się tym samym do przyjścia na świat. W przedostatnim i ostatnim miesiącu ciąży ustępują też żwawe ruchy dziecka. Nie jest to absolutnie powód do niepokoju. Dziecko jest po prostu coraz większe i ma mniej miejsca w macicy na dotychczasowe fikołki i przewroty.

Badania w 8. miesiącu ciąży

Przedostatni miesiąc to czas na regularne badania, które powinny odbywać się co dwa tygodnie. Należą do nich:

  • badanie moczu
    • morfologia krwi
      • ciśnienie krwi
        • pomiary obwodu brzucha i wagi matki
          • wysokość dna macicy
            • ocena wydzieliny pochwowej.

              Ponadto mama powinna we własnym zakresie obserwować aktywność swojego dziecka . Należy prowadzić obserwacje, o jakich porach dnia maluch jest najbardziej aktywny, a kiedy spokojny (okres spokoju to prawdopodobnie czas, w którym dziecko po prostu śpi). Takie obserwacje stanowią zbiór cennych informacji dla lekarza prowadzącego.Ruchy dziecka są zmienne dobowo. Kobieta powinna prowadzić kartę obserwacji ruchów dziecka, na której notuje wystąpienie 10-tego ruchu dziecka od rana. Mniejsza ilość ruchów lub ich brak w ciągu 24 godzin powinien skłonić kobietę do wizyty u lekarza.

              Zobacz także: Są w ciąży i się głodzą

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości