78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak będą wyglądać obchody?

Powstanie w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim
Źródło: LAMBERTO JESUS/Getty Images
19 kwietnia w Warszawie zawyją syreny. Obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich. Część uroczystości rozpoczyna się już 18 kwietnia, w niedzielę. Jak będą przebiegać w czasie pandemii?

Obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Getta, koncert poświęcony kobietom getta i akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" - to tylko niektóre z inicjatyw, jakimi Muzeum POLIN upamiętni przypadającą w poniedziałek 19 kwietnia 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Niektóre z nich odbędą się w dobrze poznanym przez nas w czasie pandemii cyfrowym świecie.

- O godz. 18 zapraszamy na dyskusję na żywo na naszym Facebooku pt. "Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle". To cytat z jednej z bohaterek powstania. Wspominała, że nosiła granaty w płaszczu i zapytana czy się nie bała, odpowiadała, że nie i że gdyby wybuchły to +by wybuchły razem z nią i tyle+. Będzie to dyskusja o kobietach walczących podczas powstania – zarówno w samym getcie, jak i tych, które wspierały zryw poza murami. Rozmowę poprowadzi Sylwia Chutnik, a jej rozmówczyniami będą pracowniczka naukowa ŻIH Karolina Szymaniak i artystka Zuzanna Hertzberg - zapowiada koordynatorka akcji "Żonkile" Zofia Bojańczyk.

W dniu rocznicy wybuchu powstania przewidziano wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym: poczynając od filmów, przez transmisje na żywo, aż po oprowadzanie.

- Począwszy od naszych filmów edukacyjnych, które są adresowane do dzieci i młodzieży. W tym roku po raz pierwszy mamy działania dla młodszych dzieci z klas 1-3. Będą to opowiadania, które w bardzo subtelny sposób poruszają temat Zagłady, straty, bardziej skupiając się na tym czym jest empatia, jak ważna jest przyjaźń i solidarność w takich trudnych czasach. O godz. 12 zapraszamy na transmisję na żywo spod Pomnika Bohaterów Getta, gdzie mam nadzieję mimo pandemii uda się zorganizować ceremonię złożenia wieńców. O godz. 15 nasza przewodniczka Katarzyna Jankowska poprowadzi filmowe oprowadzanie pt. "W sukience i mundurze", poświęcone kobietom, które brały udział w powstaniu w getcie warszawskim - tłumaczy Bojańczyk.

Poza tym na Facebooku przewidziano rozmowę na żywo z Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grybnerga. - Ona pamięta tamte wydarzenia z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, która widziała śmierć rodziców i przez całe powstanie ukrywała się w kanałach. I to świadectwo swojego doświadczenia w getcie przekazuje kolejnym pokoleniom -zauważa Bojańczyk - Na zakończenie o godz. 20.30 koncert online Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej poświęcony kobietom getta pt. "Córki, matki, robotnice". Będzie podczas niego można usłyszeć m.in. kołysanki żydowskie - mówi koordynatorka.

Co ciekawe, przy metrze Centrum o powstaniu w getcie przypominać ma również mural z wizerunkiem dziewięciu żydowskich kobiet, które walczyły w zrywie oraz wspierały powstańców poza murami getta, zdobywając broń i prowadząc akcje dywersyjne. Mural zaprojektowali Anna Koźbiel-Walas oraz Adam Walas przy współpracy wolontariuszek i wolontariuszy Muzeum POLIN.

"Żonkile 2021" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN prowadzi cykliczną już akcję "Żonkile". Ma ona na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Dlaczego żonkil? To symbol wydarzeń z wiosny 1943 r. -ostatni przywódca zrywu, Marek Edelman (uczniom znany zapewne dzięki lekturze "Zdążyć przed Panem Bogiem") co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

- Oprócz samej rocznicy chcemy też upamiętnić bohaterów, którzy walczyli w kwietniowym zrywie. W tym roku zdecydowaliśmy się na akcję tematyczną poświęconą także pamięci kobiet, które walczyły w getcie warszawskim - wyjaśnia Zofia Bojańczyk.

Akcja "Żonkile"

W ramach akcji będzie można się zaopatrzyć - jak co roku - żółte przypinki, mające na celu symbolicznie uczcić pamięć o wydarzeniach sprzed 78. lat.

- Oczywiście akcję organizujemy w bardzo ograniczonej wersji, weźmie w niej udział 80 naszych stałych wolontariuszy, z którymi od lat współpracujemy. I mam nadzieję, że pomimo pandemii uda nam się żonkile rozdawać przy stacjach metra Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, na dwóch dworcach – Centralnym i Wileńskim oraz oczywiście przed Muzeum POLIN, podczas uroczystości złożenia wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta - tłumaczy Bojańczyk. Jednak ze względu na pandemię żonkile otrzymamy też w nieco inny niż zwykle sposób.

- W przestrzeni Warszawy, w wybranych lokalizacjach, stanie pięć "żonkilomatów", czyli słupów, do których będą przytwierdzone papierowe żonkile. Będzie je można w sposób bezpieczny pobrać, zdezynfekować ręce płynem ze znajdujących się obok pojemników i wpiąć przypinki jako symbol pamięci o powstaniu w getcie. "Żonkilomaty" staną przy Rondzie Waszyngtona, na rogu ul. Marszałkowskiej i Hożej, na rogu al. Solidarności i ul. Żelaznej, na pl. Wilsona oraz na rogu ul. Puławskiej i Różanej - wymienia Zofia Bojańczyk. Poza tym, takiego żonkila można zrobić samemu - na stronie POLIN dostępny jest jego szablon.

- Zachęcamy do robienia sobie z nim zdjęć, oznaczania hasztagami #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile i udostępnienia w mediach społecznościowych. To propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu 19 kwietnia. Dla użytkowników mediów społecznościowych są też nakładki na zdjęcia profilowe, upamiętniające rocznicę - dowiadujemy się od organizatorki.

Zobacz też: Tu było getto

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Psy, które pomagają w codziennych czynnościach. "Dzięki mojej suczce jestem samodzielną osobą"

Trudne relacje księcia Williama i Harry'ego. "Konflikt był, jest i będzie"

13-letnia córka Agaty Mróz o hejcie, który ją spotyka po śmierci mamy. "Wiem, że mojemu tacie było ze mną ciężko"

Autor: Ola Lipecka

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: LAMBERTO JESUS/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości