76. rocznica wybuchu powstania w getcie. Na ulicach Akcja Żonkil

Dzisiaj przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego oporu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Na czym ona polega? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN jej ambasadora - aktora Adama Woronowicza.

Akcja "Żonkile"

Od siedmiu lat w rocznicę wybuchu powstania w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". W jej ramach wolontariusze rozdają na ulicach Warszawy papierowe żonkile - symbol pamięci o powstańcach i ofiarach Holocaustu. W tym roku wolontariuszy będzie rekordowo dużo, bo aż 2,5 tys.

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego akurat żonkile? Ponieważ ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku, do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta i wraz z grupką osób składał na nim żółte kwiaty.

Akcji "Żonkile" od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Jej pomysłodawcy głęboko wierzą, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

W tym roku ambasadorami akcji zostali Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek i Marian Turski. Do akcji dołączył również Adam Woronowicz. Jakie znaczenie ma dla niego powstanie w getcie?

To jest bardzo tragiczna historia, która miała miejsce w moim mieście. Bojownicy żydowscy zrywają się do boju tylko po to tak naprawdę, aby godnie umrzeć. Zamanifestować przed światem, że nie chcą być traktowani jak zwierzęta, jak podludzie.

- wyjaśnił aktor.

Fot. Bartosz Krupa / East News

Powstanie w getcie warszawskim

Getto warszawskie było zamkniętą dzielnicą Warszawy, w której naziści więzili warszawskich Żydów oraz tych przesiedlonych z gett w innych miejscowościach. Pierwsze mury wokół niego zaczęto wznosić 1 kwietnia 1940 roku.

22 lipca 1942 roku okupanci niemieccy - w ramach akcji likwidacji getta warszawskiego - rozpoczęli wywózki jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince. Do września tego samego roku wywieziono ok. 75 proc. ludności żydowskiej mieszkającej za murami getta. Następną akcję likwidacyjną przeprowadzono w styczniu 1943 roku. Deportacje te spotkały się z pierwszym oporem zbrojnym żydowskich organizacji bojowych. Do wybuchu powstania doszło jednak 19 kwietnia 1943 roku, w momencie rozpoczęcia akcji ostatecznej likwidacji getta. Przez 28 dni powstańcy walczyli i ginęli na terenie niszczonego przez nazistów getta.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości