Skurcze i poród w 7. miesiącu ciąży

Kobieta na sali porodowej
Trudne porody
Źródło: staticnak1983/GettyImages
Siódmy miesiąc ciąży to czas między 28. a 31. tygodniem. Jest to trudny fizycznie czas dla przyszłej mamy. W okresie tym może dojść do przedwczesnych skurczów i porodu.

Siódmy miesiąc ciąży to początek ostatniego trymestru . Trwa od 28. do 31. tygodnia ciąży i jest czasem, kiedy zachodzą największe zmiany w rozmiarze brzucha . Dolegliwości ciążowe stają się coraz bardziej odczuwalne, często męczące. Dziecko wchodzi na kolejny stopień w rozwoju i coraz bardziej staje się samodzielną istotą.

Jakie są dolegliwości w 7. miesiącu ciąży?

Trzeci trymestr to poniekąd powrót do dolegliwości występujących na początku ciąży. Mdłości, poranne wymioty, bóle głowy i uczucie senności towarzyszą niemal każdej kobiecie. Dodatkowo to czas, kiedy obserwuje się wyraźne zwiększenie rozmiaru brzucha . Kobiety mają coraz więcej problemów z oddychaniem. Obserwuje się krótkie i płytkie oddechy . Wejście na schody sprawia trudność nie tylko ze względu na brzuch, ale właśnie przez zadyszkę, która blokuje swobodny oddech.

Uciążliwą dolegliwością stają się opuchnięcia nóg i rąk . Wiele kobiet uskarża się na obolałe i spuchnięte stopy , które z trudem mieszczą w dotychczasowych butach. Opuchnięte palce u dłoni to z kolei przeszkoda do noszenia biżuterii. Na okres ostatniego trymestru poleca się ściągnięcie obrączki, która stając się zbyt ciasna, blokuje swobodny przepływ krwi.

Obrzęki, które utrzymują się nieustannie, nie są dobrym objawem i powinny być konsultowane z lekarzem.

O czym warto pamiętać w 7. miesiącu ciąży?

Jest to czas, kiedy warto rozpocząć poszukiwania szpitala na poród . Wybranie dobrego miejsca, które spełni nasze oczekiwania, nie jest proste i wymaga czasu. Warto zasięgnąć opinii koleżanek i wybrać miejsce z polecenia. Poród powinien odbywać się w miejscu, w którym kobieta będzie się czuła przede wszystkim bezpiecznie. Wybierając szpital, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki: jaką prywatność zapewnia szpital matce przed i po porodzie, czy jest łatwy dostęp do znieczulenia oraz jakie podejście ma szpital wobec zdania kobiety na temat nacinania krocza kobiety . Sama akcja porodowa jest ogromnym stresem, zwłaszcza dla kobiety, która będzie rodziła po raz pierwszy. Dlatego warto zasięgnąć gruntownej wiedzy na temat szpitala, aby nie doszło do nieporozumień i niepotrzebnych sytuacji stresujących.

Badania w 7. miesiącu ciąży

Początek trzeciego trymestru to również termin kolejnej kontroli USG . Jest ona ważna z tego względu, iż w tym miesiącu może dojść do skurczu i akcji porodowej.

Podczas rutynowego badania USG, które będzie kontrolą prawidłowego rozwoju dziecka, należy również wykonać morfologię krwi czy pomiar stężenia cukru we krwi.

Rozwój dziecka w 7. miesiącu ciąży

Dziecko na początku trzeciego trymestru waży ponad 1 kg i mierzy około 30 cm. Jest mu coraz ciaśniej w macicy, dlatego układa się w pozycji embrionalnej . Ponadto skóra na całym jego ciele staje się grubsza i przestają być widoczne naczynia krwionośne. Mózg dziecka jest już w pełni wykształcony, dlatego żwawo reaguje ono na bodźce z zewnątrz - czasem nawet miewa humory. Czuje smaki, zapachy, dotyk brzucha z zewnątrz, słyszy dźwięki i reaguje na emocje. Wciąż jednak kształtują się kości głowy.

Skurcze i przedwczesny poród

Mimo że dziecko w 7. miesiącu ciąży jest już rozwinięte, to jednak nie na tyle, by żyć samodzielnie poza łonem matki. Niemniej, bardzo wiele kobiet pierwsze skurcze ma już w 7. miesiącu ciąży. Co jest ich powodem? Tzw. skurcze przepowiadające, które jednak rzadko są odczuwane wyraźnie przed kobietę. Jednak może też dojść do pojawienia się skurczy przedwczesnych, których podłożem jest stan zdrowia matki, skłonność do infekcji, a także jej tryb życia. Co może spowodować przedwczesne skurcze? Infekcje układu moczowego, przeziębienie z gorączką, zbyt duże przemęczenie organizmu, silny stres, wady płodu, mnoga ciąża. Bardzo często kobiety mylą normalne ciążowe skurcze przepowiadające z tymi, które zapowiadają akcję porodową. Skurcze porodowe to te, które nie ustępują pomimo zmiany pozycji. Ponadto kobieta może obserwować twardnienie brzucha i nasilającą się intensywność skurczy. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do szpitala bądź skontaktować się z ginekologiem.

Dziecko urodzone w 7. miesiącu ciąży jest malutkie, wątłe i wymaga wspomagania funkcji życiowych. Chociaż fizycznie jest wykształconym człowiekiem, jednak jego płuca potrzebują więcej czasu, by w pełni się rozwinąć. Dlatego wcześniaki na czas osiągnięcia pełnej samodzielności, wkładane są do inkubatora, który zapewniając optymalne warunki, pomaga im dojrzeć.

Zobacz także: Problemy zdrowotne wcześniaków

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: staticnak1983/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości