6 badań, które powinna wykonać każda kobieta. Kiedy najlepiej się na nie zgłosić?

Kobieta u lekarza
Ariel Skelley/Getty Images
Źródło: Photodisc
Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Poza właściwie zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną trzeba pamiętać o regularnych badaniach. To najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmian i uniknięcie poważniejszych problemów ze zdrowie. O jakich badaniach powinna pamiętać każda kobieta?

1.Cytologia

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Mimo że medycyna potrafi sobie z nim świetnie radzić, to niestety Polska należy do tych krajów, które przegrywają walkę z tym nowotworem. Dlaczego tak się dzieje? Polki nie zgłaszają się na cytologię, która pozwala wykryć chorobę na wczesnym etapie. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła zaproszenia na bezpłatne badania – korzysta z nich garstka.

Bardzo często zdarza się, że kobiety przychodzą do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana, a medycyna bezradna. Tak nie powinno być.

Cytologia trwa zaledwie kilka minut i polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Najlepiej powtarzać ją co 2-3 lata. Choć nie można jej zaliczyć do najprzyjemniejszych, to może uratować życie!

2.USG piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Zmiany w pierwsi wykrywa badanie USG.

Badanie najlepiej sprawdza się u młodych kobiet. Mają one więcej tkanki gruczołowej, która odpowiada za produkcję mleka. W obrazie USG jest biała, a zmiany nowotworowe – ciemne. W przypadku kobiet, które przekroczyły czterdziestkę, tkanki gruczołowej ubywa i pojawia się więcej tkanki tłuszczowej. W badaniu USG jest ciemna, tak samo, jak zmiany nowotworowe. Dlatego u dojrzałych kobiet znacznie lepiej sprawdza mammografia (podczas badania wykonuje się zdjęcie RTG)- tu tkanka ma jasną barwę. Najlepszy moment na badanie to 1-10 dzień cyklu.

Trzeba podkreślić, że wcześnie wykryty daje się skutecznie leczyć.

3. USG transwaginalne

Badanie pozwala wykryć raka jajnika. Statystyki pokazują, że z powodu tego nowotworu umiera ponad 2 tysiące kobiet rocznie. Choroba długo nie daje żadnych objawów lub są one na tyle niecharakterystyczne, że nie są łączone z chorobą nowotworową. Wczesne rozpoznane daje szanse na pokonanie nowotworu.

USG transwaginalne pozwala wykryć także torbiele na jajnikach czy endometriozę (szczuje się, że choroba dotyka co 5. kobietę). Warto zaznaczyć, że w razie potrzeby badanie można wykonać praktycznie w każdym momencie, niezależnie od fazy cyklu.

4.Badanie krwi

To najbardziej podstawowe badanie i może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Każda pani powinna wykonać je co najmniej raz w roku. Na jego podstawie można stwierdzić, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny, czy nie mamy niedoborów. Z krwi oznacza się także stężenie cholesterolu, glukozy w organizmie (ma kluczowe znacznie przy podejrzeniu cukrzycy) oraz hormonów. Kobiety, które zdecydują się na zbadanie tych ostatnich powinny oznaczyć także TSH, który kontroluje pracę tarczycy.

Ogromna grupa kobiet ma problemy z tym gruczołem i nawet o tym nie wie. Dlaczego? Chora tarczyca może dawać bardzo różne objawy, które łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Dlatego, kobiety, które bez wyraźnego powodu tyją lub tracą na wadze, mają problemy ze skórą, zaczęły wypadać im włosy, mają gorszy nastrój - powinny skonsultować się z lekarzem i zbadać tarczycę.

5.Badanie moczu

O regularnym badaniu moczu powinny pamiętać zwłaszcza te kobiety, które mają tendencję do częstych infekcji układu moczowego. Badanie wykrywa bakterie, które często odpowiadają za toczący się stan zapalny. Ale warto je wykonać nie tylko z tego powodu. Pozwala zdiagnozować problemy z nerkami (np. kamicę nerkową), a także ocenić skuteczność wprowadzonego leczenia u pacjentów z chorobami nerek.

Badanie moczu może wykrywać także nowotwory. Obecność leukocytów w próbce może sugerować, że w nerki zostały zajęte przez komórki rakowe.

Z jego pomocą można zdiagnozować cukrzycę, jeśli w moczu pojawi się glukoza, problemy z wątrobą (przy wirusowym zapaleniu lub marskości wątroby podnosi się stężenie bilirubiny) oraz nadciśnienie tętnicze (może o nim świadczyć nieprawidłowe ph moczu, czyli powyżej 6.).

6. EKG

Wbrew pozorom to nie nowotwory zabijają najwięcej Polaków, a choroby serca. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie zmian (spora grupa chorób układu krążenia przebiega bezobjawowo) jest badanie EKG, które określa elektryczną czynność serca. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. Na ciele – klatce piersiowej oraz kończynach – umieszcza się elektrody, które rejestrują pracę serca i przesyłają jej do aparatu EKG.

O badaniu powinny pamiętać szczególnie te panie, które przekroczyły 40. Dobrze jest wykonywać je raz w roku.

Badania piersi w czasie pandemii. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Maty i ścieżki sensoryczne, które rozwijają zmysły. Terapeutka: "Bawimy się fakturami, walczymy z grawitacją"

Dorota Wellman świętuje urodziny. "Mam 60 lat, ale mam to w d... centralnie"

Urodziła bliźniaki mając 64 lata, sąd pozbawił ją praw rodzicielskich. "Odebrali mi wszystko"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Photodisc

podziel się:

Pozostałe wiadomości