Jak wygląda dziecko w 5. miesiącu ciąży? Czy w 5. miesiącu ciąży widać już brzuch?

Kobieta w ciąży leży na trawie
Fot. GettyImages / Image Source
Piąty miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych okresów w rozpoczynającej się więzi pomiędzy przyszłą mamą a dzieckiem. Wtedy wówczas kobieta zaczyna czuć pierwsze ruchy swojego malucha. Jak zmienia się dziecko w piątym miesiącu ciąży?

Piąty miesiąc ciąży to czas kiedy ciąża wkracza na inny, bardziej zaawansowany poziom. Dziecko co prawda jest cały czas we wczesnym etapie rozwoju, ale zaczyna się poruszać w bardziej odczuwalny dla matki sposób. Odczuwa łaskotki, ale też ból brzucha. To niewątpliwie wspaniały okres w życiu młodej mamy.

Brzuch w 5. miesiącu ciąży

Piąty miesiąc to drugi trymestr ciąży. Przypada on na czas między 18 a 22 tygodniem ciąży. Drugi trymestr określany jest przez kobiety najłatwiejszym i najbardziej przyjemnym. Męczące poranne wymioty, mdłości, bóle głowy i brzucha minęły wraz z pierwszym trymestrem, by teraz dać kobiecie spokój i przypływ energii. Do tej pory zupełnie płaski brzuch, zaczyna być delikatnie okrągły . Małe wydęcie jest widoczne w okolicach pępkach. Dzieje się to w wyniku rozszerzania się macicy - rozwijające się dziecka ma coraz więcej miejsca.

Dolegliwości w 5. miesiącu ciąży

Jak wspomnieliśmy, drugi trymestr jest stosunkowo łagodny dla kobiet. Niewielki rozmiar brzucha i znikome dodatkowe kilogramy nie są jeszcze aż tak odczuwalne i nie stanowią przeszkody w prowadzeniu dotychczasowych aktywności. Niemniej, przyszłe mamy mogą od czasu do czasu czuć się coraz bardziej senne w ciągu dnia, dlatego ważna jest regeneracja. Drzemki w ciągu dnia są jak najbardziej wskazane i pożądane.

Piąty miesiąc ciąży to czas kiedy, w organizmie kobiety zaczyna się burza hormonów . Nie tylko wpływają one na wahania nastroju, ale i odczuwanie temperatury. Nagłe uderzenia gorąca, pot na plecach i karku, chwilowe zimne dreszcze to objawy całkowicie normalne.

Pośród dolegliwości często obecne są bóle w dolnej części brzucha. Dzieję się to z powodu naturalnego powiększania się macicy i jej ucisku na pęcherz . Kobiety zaczynają też coraz częściej odczuwać dolegliwości związane z bólem pleców w dolnym odcinku. Z pomocą przyjdą ćwiczenia, które odciążą mięśnie.

Aktywność fizyczna w 5. miesiącu ciąży

Piąty miesiąc to okres, kiedy kobieta swobodnie może wykonywać większość czynności i ćwiczeń . Nie ogranicza jej duży brzuch i opuchnięte nogi. Jest to też czas, kiedy jej ciało przechodzi sporo zmian, dlatego to najlepszy moment na rozpoczęcie ćwiczeń. Uzupełnieniem aktywności będzie właściwa dieta i suplementacja. Dziecko znajduje się ważnej fazie rozwoju i potrzebuje maksimum wartościowych składników odżywczych. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę w witaminy, jod, cynk, potas, miedź. Kobiety w ciąży powinny często zmieniać pozycję i w miarę możliwości odciążać nogi. Przydatna okaże się również gimnastyka. Przy większych dolegliwościach bólowych pomocne będą wszelkie aktywności fizyczne w basenie.

Rozwój dziecka w piątym miesiącu ciąży

To półmetek okresu ciąży, dlatego jest to czas na najważniejsze badanie USG . Skontroluje ono prawidłowy rozwój dziecka, zmiany zachodzące w samej macicy, a także pozwoli na poznanie płci dziecka . Maluch w piąty miesiącu ciąży waży około 350 gram i ma 20 cm długości. Jego powieki mają już rzęsy i niedługo zaczną się otwierać. Ma wyraźnie zarysowaną główkę, którą potrafi samodzielnie trzymać. Sylwetką coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Dziecko chętnie próbuje siłę swoich rozwijających się kości i mięśni, prostując nóżki i rączki. Poza tym jest malutkie, więc ma dużo miejsca na przewroty i fikołki. Mama odczuwa jego ruchy nieznacznie, raczej w formie łaskotek.

Dziecko w piątym miesiącu ciąży wypracowuje swoje własne preferencje smakowe. Dlatego to doskonały moment na urozmaicenie jadłospisu o nowe smaki. Najlepszym wyborem będą soczyste i świeże warzywa, owoce, delikatne mięsa. Jest to ważne, gdyż dziecko przyzwyczajone do różnych smaków, będzie się lepiej karmić mlekiem matki już po przyjściu na świat. W mózgu malucha dochodzi do wytworzenia komórek nerwowych, które m.in. odpowiadają za uczucia. Dlatego dziecko w piątym miesiącu ciąży odczuwa smutek i radość mamy, reaguje na temperaturę.

Zobacz także: Słodki ciężar. 16-17 tydzień

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości