Gorące tematy

300 zł dla każdego ucznia. Gdzie można składać wnioski? 

Dziecko i skarbonka

pinstock/Getty Images

Gorące tematy

300 zł dla każdego ucznia. Gdzie można składać wnioski? 

Dziecko i skarbonka

pinstock/Getty Images

"Dobry start" to program finansowy wspierający edukację. Na 300 zł świadczenie może liczyć każdy uczeń rozpoczynający rok szkolny. Wsparciem finansowym z programu może być objętych nawet 4,6 mln uczniów. Gdzie i od kiedy można składać wnioski o środki z programu? Jakie obowiązują kryteria? 

"Dobry start" - gdzie składać wnioski?

Od 1 lipca można składać wnioski online o środki z programu "Dobry start". Można to zrobić przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie też można składać w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie z programu "Dobry start"; ponad 677 tys. świadczeń zostało już przyznanych 

– poinformowała w czwartek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że proces wypłat przebiega sprawnie.

Minister rodziny przekazała PAP, że rodzice złożyli już ponad milion wniosków o środki z programu.

Rodzice i opiekunowie złożyli już przeszło milion, a dokładnie 1 mln 31 tysięcy 269 wniosków o świadczenie "Dobry start", czyli wsparcie na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka w wysokości 300 zł – bez kryterium dochodowego. A przypominam, że nabór wniosków ruszył niedawno, bo 1 lipca. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się nasz program wspierający rodziny

- podkreśliła Maląg.

Jak dodała, 129,4 tys. wniosków rodzice i opiekunowie złożyli poprzez platformę Emp@tia, 873,8 tys. – bankowość elektroniczną, a ponad 28 tys. – system teleinformatyczny udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Dobry start" - komu przysługuje? 

Świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.

"Dobry start" - kiedy wypłaty? 

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Warto się pospieszyć, do tej pory przyznanych zostało już ponad 677 tys. świadczeń. Cały proces przebiega sprawnie, a im szybciej złożony wniosek, tym szybciej pieniądze trafiają na konta

- zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Zobacz też:

Sanepid ostrzega przed nowym narkotykiem. "Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina"

Czy za obchody Halloween będzie grozić kara ograniczenia wolności?

Bon turystyczny rozszerzony. Sprawdź, czy przysługuje także tobie

Ile kosztuje wyprawka dla studenta? Zobacz wideo:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
60
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0