3. miesiąc ciąży - jak rozwija się dziecko? Dolegliwości i objawy ciąży

3. miesiąc to koniec najtrudniejszego okresu ciąży. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie podczas trwania pierwszego trymestru ciąży? Na co powinna zwracać uwagę? Jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu ciąży?

3. miesiąc ciąży to przejście z najtrudniejszego okresu ciąży do tego kojarzącego się z lekkością i przypływem energii. Pierwszy trymestr jest ciężki fizycznie i psychicznie . Ciąża jest jeszcze w początkowym stadium rozwoju, jednak już daje się we znaki kobiecie. Dlatego każda z nich z upragnieniem czeka na 3. miesiąc, kiedy objawy słabną. Brzuch w 3. miesiącu jest jeszcze płaski. Płód ma zaledwie 6 cm długości i waży 15 gram . Macica powoli zaczyna się powiększać i przygotowywać na przybieranie masy dziecka, jednak ten okres ciąży dla otoczenia w dalszym ciągu pozostaje tajemnicą.

Więcej:

Najważniejsze jest jedzenie

Pierwszy trymestr to okres decydujący dla prawidłowego funkcjonowania dziecka, które potrzebuje wówczas maksymalnie dużo wartości odżywczych, by samemu rozwijać się zdrowo i prawidłowo. To właśnie wtedy odbywa się okres kształtowania płodu i rozwoju organów (organogeneza). Kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na to, co je i ograniczyć pokarmy, które nie tylko szkodzą jej, ale przede wszystkim dziecku. W diecie nie może zabraknąć codziennej porcji warzyw i owoców, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, nabiału i chudego mięsa, najlepiej ryb . Odpowiednia dieta jest konieczna dla właściwego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Z jadłospisu bezwzględnie powinny zniknąć: fast foody, dania gotowe i wysoko przetworzone, chipsy, surowe mięso, surowe jajka i sery pleśniowe.

Dolegliwości w 3. miesiącu ciąży

Trzeci miesiąc to końcówka ciężkiego pierwszego trymestru, więc objawy słabną na sile. Co prawda niektóre z kobiet nadal uskarżają się na zmęczenie, senność i mdłości , jednak objawy występują sporadycznie i pozwalają kobiecie na powrót do aktywności. Niektóre z pań muszą pozostać jeszcze chwilę w łóżku, gdyż mogą odczuwać klasyczne objawy natury psychologicznej. Kobieta nie ma ochoty wstawać z łóżka i najchętniej przespałaby cały dzień. Na pocieszenie dodamy, iż okres ten mija po upływie kilku tygodni.

Jak sobie pomóc i zmniejszyć odczuwanie dolegliwości? Tak naprawdę nie ma dobrego i skutecznego rozwiązania na listę dolegliwości. Jest to naturalna reakcja organizmu na nowe życie, mały organizm, który pojawił się we wnętrzu kobiety i wymusza dostosowanie się do niego. Trzeba to po prostu przetrwać. Aby ukoić nerwy, zaleca się chodzenie na spacery, pływanie, gimnastykę - dowolną, ale bezpieczną formę aktywności fizycznej, która w zdrowy sposób zmęczy przyszłą mamę i pozwoli jej na chwilę zapomnieć o dolegliwościach.

Zobacz także: Wskazania do cesarki - planowe i nagłe

Warto wspomnieć o obrzękach i opuchnięciach nóg kobiet w ciąży. Spowodowane są zwiększoną ilością krwi, limfy i wody, która zbiera się w organizmie. Ich występowanie jest naturalne, jednak normalne obrzęki znikają co jakiś czas. Te, które towarzyszą kobiecie bezustannie i przybierają na sile, powinny być konsultowane z lekarzem, gdyż mogą wynikać z zaburzeń krążenia.

Jak zminimalizować obrzęki stóp i nóg? Co należy zrobić?

  • zmniejszyć wysoki obcas na nieco niższy, optymalny będzie ten 5- lub 3-centymetrowy,
    • często zmieniać pozycję, nie dopuścić do zastania lub zasiedzenia,
      • leżąc, nogi mieć podparte poduszką, pozycja ta poprawia krążenie,
        • zrezygnować z ciasnych ubrań,
          • masować stopy i nogi żelami chłodzącymi i zmniejszającymi opuchliznę.

            Badania w 3. miesiącu ciąży

            Trzeci miesiąc ciąży to okres, w którym należy wykonać tzw. USG genetyczne . Jego celem jest wykrycie ewentualnych wad rozwojowych płodu. Poza tym należy wykonać podstawowe badania kontrolne określające stan zdrowia matki . Przyszła mama powinna zrobić: badanie moczu, morfologię, badanie krwi na obecność cukru, badanie wykluczające konflikt serologiczny, badanie na obecność przeciwciał cytomegalii. To również odpowiedni moment na wprowadzenie suplementacji. Do prawidłowego rozwoju płodu niezbędne jest żelazo (żółtka jaj, ryby, cielęcina, zielone i żółte warzywa, zboża), witamina C (owoce cytrusowe, warzywa, a szczególnie pomidory), kwas foliowy, jod, witamina D. Mają one korzystny wpływ na rozwój płodu i wykluczają wiele schorzeń związanych z życiem płodowym dziecka.

            Zobacz także: Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży?

            Dziecko w 3. miesiącu ciąży

            Płód w 3. miesiącu wszedł w okres większej odporności na ewentualne wirusy i stany zapalne mamy. Jego organy wewnętrzne są w pełni wykształcone i od tego momentu będą tylko rosnąć. Wykształcają się zewnętrzne narządy płciowe. Palce u rąk i nóg oddzielają się od siebie i wyrastają na nich paznokcie. Dziecko porusza kończynami i zaczyna ssać kciuk.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości