Dziecko

27 proc. przedszkolaków ma pasożyty! Jakie są objawy i jak się ich pozbyć?

Dziecko

27 proc. przedszkolaków ma pasożyty! Jakie są objawy i jak się ich pozbyć?

Olsztyński sanepid przebadał dzieci w przedszkolach. Okazało się, że aż 27 proc. przedszkolaków ma pasożyty. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? Jak pasożyty trafiają do organizmu? Jakie są objawy występowania w organizmie pasożytów? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Grzegorza Chudzika, zastępcę głównego inspektora sanitarnego.

Pasożyty u przedszkolaków

Wiosną br. roku olsztyński sanepid zbadał 214 przedszkolaków w gminach Purda i Olsztynek na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Aż u 27 proc. dzieci zdiagnozowano istnienie pierwotniaków. Badanie było zlecone profilaktycznie po tym, jak w latach 2002/2003 wykazano obecność pasożytów u blisko 30 proc. dzieci chodzących do przedszkola. Jak się okazuje choroby pasożytnicze nie zostały wyparte. Jak zaznaczył Grzegorz Chudzik jest to problem dotyczący przedszkoli, w których są duże zbiorowiska dzieci.

Przyczyny występowania pasożytów

W wykonanym badaniu stwierdzono nie tylko owsiki, ale również inne pierwotniaki do których jak zauważył Grzegorz Chudzik nie ma jeszcze polskich nazw, operuje się łacińskim nazewnictwem. Pasożyty występują w przedszkolach ponieważ jest to środowisko, w którym patogeny mają ułatwioną drogę. Dzieci często nie mają nawyku mycia rąk. W ten sposób przenoszą jaja pasożytów między sobą następnie je połykając. Bywa, że są to też pasożyty przenoszone od zwierząt domowych: królików, żółwi, gadów czy rybek. Dlatego tak ważne jest, by uczyć dzieci nawyków higienicznych w tym dokładnego mycia rąk.

Objawy występowania pasożytów

Najczęstsze przyczyny występowania pasożytów w układzie pokarmowym to między innymi:

  • Zgrzytanie zębami,
  • Problemy z koncentracją,
  • świąd w okolicach odbytu,
  • intensywne drapanie,
  • problemy ze snem,
  • biegunki lub zaparcia,

Leczenie pasożytów

Pierwotniaki mogą powodować reakcje alergiczne u dziecka. Jeżeli badania wykażą istnienie pasożytów w układzie pokarmowym dziecka, bardzo ważne jest aby przeleczyć całą rodzinę. Jeżeli tego nie zrobimy, nie przerwiemy cyklu rozwojowego pasożyta.

Badania przesiewowe w przedszkolach i szkołach są całkowicie anonimowe. Personel nie ma informacji, które dziecko jest chore i wymaga leczenia.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
89
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
26.10.2019
Sapiena
Badanie kału na obecność pasożytów ma bardzo małą czułość (ok.12%). Oznacza to, że na 100 przypadków choroby pasożytniczej wykrywa jedynie 12 przypadków. 88 przypadków zostanie przeoczone. Zapewne większość dzieci w przedszkolu ma pasożyty. Minimum 90%, skoro bawią się tymi samymi zabawkami i dotykają się nawzajem.