20. tydzień ciąży - waga dziecka i jego wygląd w połowie ciąży

USG płodu w 20 tygodniu ciąży
Fot. Science Photo Library - IAN HOOTON/Getty Images
Jesteś w połowie ciąży. Twoje ciało zaczyna się zmieniać w szybkim tempie. Czujesz już ruchy dziecka. Na pewno chcesz wiedzieć wszystko: jaka jest waga dziecka w 20. tygodniu ciąży, jak wygląda dziecko, ale również jak będzie reagował Twój organizm.

Ciąża to okres magiczny - pierwsze ruchy dziecka , wzmacnianie więzi poprzez głaskanie brzucha, czytanie maluchowi i wspólne słuchanie muzyki. To jednak również czas obaw o zdrowie dziecka. Dowiedz się, jakie zmiany, zarówno w twoim organizmie, jak i organizmie dziecka, zachodzą w 20. tygodniu ciąży .

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

20. tydzień ciąży – który to miesiąc ? Pomimo że do zapłodnienia doszło nie 20, ale 18 tygodni temu, to ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zatem 20. tydzień ciąży to 5 miesiąc, trwa nadal II trymestr. Możesz być z siebie bardzo dumna! Twoje dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy, teraz jest czas na ich ciągłe ulepszanie oraz na przybieranie maluszka na wadze.

20. tydzień ciąży a waga dziecka

Jaka jest waga dziecka w 20. tygodniu ? Maluszek powinien w tym okresie ważyć ok. 300 g. Są to tylko szacunkowe normy – niektóre dzieci w tym okresie mogą ważyć 260, a inne 320 g. Twoje dziecko zacznie od teraz rosnąć znacznie szybciej niż w pierwszej połowie ciąży. Jednocześnie odczuje to Twój brzuch oraz kręgosłup. A jaką długość ma Twoje dziecko? 20 cm lub więcej!

20. tydzień ciąży – USG

20. tydzień ciąży to idealny czas na USG. Badania prenatalne w 20. tygodniu ciąży powinny rozwiać wszelkie obawy dotyczące zdrowia dziecka. W tym czasie wykonuje się m.in. USG połówkowe, dzięki któremu lekarz może określić, czy narządy wewnętrzne rozwijają się prawidłowo.

Uwaga! Jeżeli lekarz w czasie USG wykryje nieprawidłowości, zostaniesz skierowana do specjalistycznego ośrodka. Nie oznacza to, że dziecko jest chore, a jedynie, że konieczne są dalsze badania, w celu postawienia dokładnej diagnozy. Nie martw się na zapas!

Badanie USG w 20. tygodniu pomaga w określeniu ilości wód płodowych, ułożenia dziecka oraz funkcji łożyska. To również podczas tego badania rodzice mogą uzyskać niemal pewną informację o płci dziecka - oczywiście, jeżeli ułożenie malucha w brzuchu będzie odpowiednie. Niektórzy rodzice mają to szczęście, że wiedzą już wcześniej jaka jest płeć dziecka, inni nie mają takiej informacji do samego porodu.

Jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży?

Jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży ? Nie różni się już niemal niczym od noworodka. Możesz się o tym przekonać, kiedy dostaniesz zdjęcia płodu po wykonanym USG , zwłaszcza USG 4D, które dostępne jest już w wielu gabinetach ginekologicznych. Jedną z najpoważniejszych zmian, do której dochodzi w tym okresie jest utwardzanie się kości. Do tej pory szkielet dziecka tworzyły delikatne chrząstki – teraz zaczynają kostnieć. Zmienia się też skóra dziecka – jest pokryta owłosieniem oraz mazią (zarówno jedno jak i drugie znikają przed porodem) i staje się znacznie grubsza.

Dziecko w 20. tygodniu ciąży ma już bardzo wyostrzone wszystkie zmysły. Bardzo dobrze słyszy głosy z zewnątrz i zaczyna je rozróżniać – zwłaszcza głos mamy. Reaguje również na światło – wie, kiedy jest jasno, a kiedy ciemno, pomimo iż jego oczy są zamknięte. Dziecko wciąż trenuje układ oddechowy i pokarmowy poprzez połykanie dużych ilości wód płodowych.

Mama na półmetku ciąży – co Cię czeka i na co trzeba się przygotować?

To okres, w którym zaczniesz szybciej przybierać na wadze, a Twój brzuch urośnie jeszcze bardziej. Znów może się okazać, że kolejne ubrania na Ciebie nie pasują. Około 5. miesiąca ciąży kobieta może doświadczyć problemów skórnych: mogą pojawić się ciemne plamy na jej ciele, a cera nie zawsze będzie wyglądała promieniście. Sutki staną się nieco ciemniejsze, niż do tej pory i bardziej drażliwe. Na skórze brzucha, z powodu rozciągania, mogą pojawić się rozstępy. Jeżeli Twoja karnacja jest jasna, na skórze mogą pojawić się tzw. pajączki.

Niektóre zmiany, np. pajączki, mogą zniknąć po porodzie. Z rozstępami sprawa nie jest już taka prosta. Dlatego, zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie, należy szczególnie dbać o swoją skórę i stosować wysokiej jakości kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Zobacz film: Słodki ciężar - tydzień 22-23. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości