Ogród

10-latek stworzył w domu plantację awokado. Dzięki niej spełni swoje marzenie 

Dzień Dobry TVN

Ogród

10-latek stworzył w domu plantację awokado. Dzięki niej spełni swoje marzenie 

Dzień Dobry TVN

Julek Guentzel ma niecodzienne hobby. 10-latek w swoim pokoju stworzył pokaźną plantację awokado. Jaki cel przyświeca małemu miłośnikowi egzotycznego owocu? 

Julek Guentzel dzieli się swoim doświadczeniem związanym z uprawą awokado. Jest ono imponujące, mimo że plantator ma zaledwie 10 lat.

Julek Guentzel i jego awokado 

– Znajdujemy się na mojej plantacji awokado, którą nazywam Małą Dżunglą. Ta plantacja jest w moim pokoju. Jest dość duża, ale nie przeszkadza mi – mówi chłopiec pokazując starannie poustawiane w rzędy donice, z których wyrastają duże liście na cienkich łodygach. 

Julek przyznaje, że znajomi, którzy go odwiedzają, są zaskoczeni tym, że w jego pokoju jest tak wiele roślin. Wtedy opowiada im swoją historię. Julek, wielki miłośnik awokado, pewnego razu zobaczył w restauracji, jak jeden z jej pracowników wyrzucał do śmietnika mnóstwo pestek z awokado.

– Julek wiedział, że z takiej pestki można wyhodować roślinkę, bo już wcześniej mieliśmy w domu pojedyncze sadzonki, które się przyjęły – opowiada tata Julka, Bartek Guentzel. Tak narodził się pomysł założenia domowej plantacji awokado. Skąd Julek bierze pestki? Rezolutnie pyta o nie w zaprzyjaźnionej restauracji i regularnie dostaje po kilkanaście sztuk. 

– Julek jest wrażliwcem, jest nieśmiały. Myślę, że praca z ziemią, z roślinami wynika z jego charakteru, jest mu bliska - podkreśla mama Julka, Marta Niewidomska-Guentzel.

Korzyści z domowej uprawy roślin

Mówimy o uprawie roślinek, ale wokół tego jest nauka matematyki, ekonomii, odpowiedzialności  – wylicza tata Julka. – Uczy tego, że możemy być sprawcami i realizatorami swoich marzeń, bo jeżeli czegoś chcemy, pracą możemy do tego dojść. To jest fantastyczna lekcja.

Jednak najważniejszą ideą przyświecającą prowadzeniu plantacji awokado jest jednak spełnienie  marzenia chłopca.

– Mam marzenie, żeby pojechać do Japonii. Interesuje mnie tamtejszy styl, jedzenie i gry wideo. (...) Chcę pojechać do Japonii sprzedając swoje drzewka – mówi Julek pokazując tablicę, na której zaznacza, ile drzewek trzeba jeszcze sprzedać, by osiągnąć cel. Można go wspierać kupując jego drzewska poprzez profil Małej Dżungli na Facebooku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz pełne odcinki w Player.pl.

Zobacz także:

Permakultura – równowaga w ogrodzie i nie tylko

Cherimoya – najsmaczniejszy owoc świata?

Jak sadzić ziemniaki? Poradnik krok po kroku

Co sądzisz o tym artykule?
82
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0