Pierwszy miesiąc ciąży. Objawy, które wskazują na to, że doszło do zapłodnienia

Młoda kobieta z wizytą u ginekologa
Fot. GettyImages / RossHelen
Jak rozpoznać, że jestem w ciąży, choć od stosunku nie minęło wiele czasu? Czy w pierwszym miesiącu ciąży okres może nadal występować? Po czym poznać, że za 9 miesięcy będę mamą i czy można to zrobić jeszcze przed planowaną wizytą u lekarza ginekologa?

Wiele kobiet zadaje sobie powyższe pytania, gdy podejrzewa, że niedawno odbyty stosunek z partnerem mógł doprowadzić do zapłodnienia. Bez względu na to, czy są to osoby pragnące powiększyć rodzinę czy wręcz przeciwnie – odkładające tę decyzję na później. Dzisiejszy artykuł poświęcimy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z 1. miesiącem ciąży.

Lekarze podkreślają, że objawy pierwszego miesiąca ciąży zazwyczaj nie są charakterystyczne, ponieważ bywają podobne do symptomów zapowiadających nadejście okresu. Właśnie dlatego wiele kobiet cały czas zastanawia się, czy sygnały wysyłane przez ich organizm tym razem mogą rzeczywiście świadczyć o tym, że za 9 miesięcy na świecie pojawi się dziecko.

Najpopularniejsze objawy w pierwszym miesiącu ciąży:

  • obrzmienie i ból piersi,
    • ból w podbrzuszu,
      • rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie,
        • zaparcia.

          Powyższe objawy nie zawsze świadczą o tym, że jesteśmy w ciąży. Bardzo często po prostu sygnalizują zbliżającą się miesiączkę. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie u każdej kobiety spodziewającej się dziecka będą w ogóle występować. Wiele przyszłych mam nie ma żadnych objawów ciąży nie tylko w pierwszych czterech tygodniach, ale nawet w całym pierwszym trymestrze.

          Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

          Panie szukające pewnego potwierdzenia, że są w stanie błogosławionym, powinny najpierw wykonać domowy test ciążowy z moczu. Około 2 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki można już wykonać pierwsze USG , czyli bezbolesne i bezpieczne badanie ultrasonograficzne potwierdzające ciążę i pokazujące, czy rozwija się ona prawidłowo.

          Dla lekarzy takim najbardziej „namacalnym” dowodem ciąży jest bijące serce płodu, które widać na monitorze aparatu USG. Trzeba jednak wiedzieć, że nie można tego zauważyć od razu, czyli np. w parę dni po stosunku. Jest to związane z naturalnymi etapami rozwoju płodu. Przyjmuje się, że bicie serca można wysłuchać od 23. dnia życia płodowego.

          Czy trzeba czekać aż do 5.-6. tygodnia, aby potwierdzić ciążę?

          Badanie USG potwierdzające bicie serca jest najpewniejszym sposobem potwierdzenia ciąży. Co więcej, zazwyczaj dopiero po tym badaniu lekarze wystawiają kobiecie kartę ciąży. Warto jednak wiedzieć, że przed USG można wykonać też inne badania, które z dużym prawdopodobieństwem pokażą nam, czy doszło do zapłodnienia. To przede wszystkim domowe testy ciążowe , które wykonuje się przy użyciu próbki moczu lub badania z krwi – tzw. beta HCG, przeprowadzane w przychodniach, szpitalach czy prywatnych laboratoriach medycznych.

          Kiedy można wykonać test z moczu lub z krwi?

          Domowy test z moczu należy przeprowadzić w odpowiednim momencie, aby móc uznać jego wynik za wiarygodny. Zazwyczaj zaleca się, aby nie robić tego wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. Do jego przeprowadzenia warto wykorzystać poranny mocz.

          Trochę inaczej jest z beta HCG. Badanie z krwi można przeprowadzić nieco wcześniej. W zasadzie już 10. dnia od zapłodnienia. Otrzymany wynik testu powinien wskazywać nie tylko to, czy doszło do zapłodnienia, ale również konkretny tydzień ciąży. Jeśli jednak wynik testu będzie negatywny, a po paru dniach nie pojawi się miesiączka, to warto go powtórzyć, bo być może za pierwszym razem został wykonany zbyt wcześnie. Test beta HCG najbardziej wiarygodny jest, jeśli przeprowadzimy go najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki lub po 14 dniach od ostatniej owulacji.

          Pozytywny wynik testu beta HCG – co dalej?

          Jeśli właśnie wykonałaś test z krwi, odebrałaś wynik i widzisz, że jesteś we wczesnej ciąży, to… gratulujemy!

          Jak już ochłoniesz, to pamiętaj, że warto, abyś za 2-3 dni powtórzyła badanie i sprawdziła czy wynik wzrasta. Dodatkowo powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Jeszcze przed wizytą możesz zacząć przyjmować kwas foliowy , który dostaniesz w każdej aptece. Inne zalecane witaminy na pewno zostaną przepisane przez lekarza. Kwas foliowy najlepiej zacząć przyjmować 3. miesiące przed poczęciem. Od tego momentu zwracaj uwagę także na to, by unikać stresu, a dodatkowo odstaw alkohol, papierosy i inne używki. Dużo wypoczywaj, stosuj zbilansowaną dietę i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

          Zobacz także: Cukrzyca u kobiet w ciąży

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości