Z kuchni polskiej: puszysty omlet z duszonymi owocami

Anglicy nie znają dobrze naszych specjałów, dlatego Zuza Zak – Polka, która mieszka w Wielkiej Brytanii od 8. roku życia postanowiła napisać dla nich książkę kucharską z przepisami kuchni polskiej. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zaprezentowała nam swój talent kulinarny. Przygotowała m.in. zupę grzybową, omlet i podpłomyki.

Masło kurkowe

Składniki:

200 g miękkiego masła

1 rozgnieciony ząbek czosnku

duża garść kurek

szczypta soli

Przygotowanie:

Na średnim ogniu rozgrzej na patelni kawałek masła. Dodaj czosnek oraz kurki i smaż przez ok. 5 min. Mieszaj od czasu do czasu. Dodaj szczyptę soli do smaku. Zawartość patelni przełóż do blendera i dodaj resztę masła. Miksuj do uzyskania gładkiej masy. Przełóż do miseczki i przed podaniem schładzaj przez co najmniej 30 min.

Puszysty omlet z duszonymi owocami

Składniki:

150 g mieszanych owoców (1 jabłko, 1 gruszka, 4 śliwki)

50 g drobnego cukru

4 jajka (osobno żółtka i białka)

4 łyżki mąki pszennej

1 łyżka masła

śmietana 36 proc.

świeży tymianek

miód do podania

Przygotowanie:

Jabłko i gruszkę obierz i pokrój w kostkę, śliwki podziel na połówki i wyjmij pestki. Tak przygotowane owoce uduś: włóż je do garnka, dodaj cukier, łyżkę wody i większą część tymianku. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 10 min., aż puszczą sok. W misce ubij białka na sztywną pianę. Wciąż ubijając, dodawaj po jednym żółtku, a na końcu mąkę.

Rozpuść połowę masła na małej patelni. Kiedy będzie gorące, wylej połowę ciasta (możesz smażyć jednocześnie na dwóch patelniach). Smaż na średnim ogniu przez ok. 2–3 min. z obu stron. Niektórzy dopiekają drugą stronę w piekarniku, ale jeśli omlet jest niewielki, powinien dać się łatwo przewrócić na drugą stronę. Potrząśnij patelnią, żeby mieć pewność, że nie przywarł, a potem szybko przerzuć go na drugą stronę.

Różowe masło buraczane

Składniki:

1 ząbek czosnku

duża szczypta soli morskiej

1 mały burak, ugotowany i pokrojony

200 g miękkiego masła

Przygotowanie:

Rozgnieć czosnek z solą, tak żeby się dobrze połączyły. Wrzuć do blendera razem z pokrojonym burakiem i masłem. Miksuj, aż się całkiem połączą, przerywaj tylko wtedy, gdy chcesz zeskrobać to, co zbierze się na brzegach miski. Możesz też utrzeć wszystkie składniki w moździerzu. Gotowe masło przełóż do miseczki i przed podaniem schładzaj przez co najmniej 30 min.

Zupa grzybowa z chrupiącym makaronem

Składniki:

100 g suszonych grzybów, najlepiej borowików

2 l wrzącej wody

1 marchewka

1 pietruszka

1 cebula

2 łodygi selera naciowego

2 łyżki solonego masła

400–500 g ugotowanego makaronu penne

sól i biały pieprz do smaku

Przygotowanie:

Grzyby opłucz i włóż do miski. Zalej wrzątkiem i odsącz. Potem po raz drugi zalej je 500 ml wrzątku. Niech się moczą dobre kilka godzin. Aromatyczny brązowy wywar dodasz do zupy. By zrobić bulion warzywny, włóż marchewkę, pietruszkę, cebulę i seler do dużego garnka i zalej 1,5 l wody. Dodaj sporo soli, zagotuj, a potem gotuj na małym ogniu przez ok. 50 min. Łyżką cedzakową wyjmij warzywa. Odcedź grzyby, płyn dodaj do bulionu warzywnego. Dopraw solą i pieprzem, i postaw na małym ogniu. Grzyby posiekaj, dorzuć do zupy i gotuj jeszcze przez 30 min. Tymczasem rozpuść masło na patelni. Wrzuć ugotowany i odsączony makaron, i smaż przez ok. 7–8 min., aż będzie chrupiący. Podawaj zupę z makaronem.

Podpłomyki żytnie

Składniki:

225 g mąki żytniej

sól

25 g masła

10 g świeżych drożdży

35 g otrębów żytnich

ok. 155 ml letniej wody

Przygotowanie:

Rozgrzej piekarnik do 230 st. C. W misce wymieszaj starannie mąkę z solą i wetrzyj w powstałą mieszankę masło. W osobnej miseczce rozetrzyj drożdże z łyżką letniej wody, potem dolej resztę pozostałej wody (ok. 140 ml). Zrób wgłębienie w mące i dodaj powstały zaczyn. Wyrabiaj ciasto ok. 5 min. Podziel ciasto na 6 części i każdą z nich rozwałkuj na cienkie placki. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz ok. 12-15 min.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości