Włoska przystawka: crostini

Crostini
Crostini
W kuchni Dzień Dobry TVN królował Piotr Kucharski, który przygotował dla nas włoskie przystawki. Na stole pojawiły się: sałatka mini Caprese, zielone szparagi z parmezanem, caponata, crostini i focaccia z cebulą. Smacznego!

Sałatka mini Caprese

Składniki:

300 g pomidorków koktajlowych

300 g małych kulek mozzarelli

garść liści bazylii

sok z cytryny

1 ząbek czosnku

oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

sól

pieprz

Przygotowanie:

Pomidorki i mozzarellę przekroić na połówki i przełożyć do miski. Połowę bazylii posiekać i wymieszać z posiekanym ząbkiem czosnku, sokiem z cytryny oraz dużą ilością oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszać i polać pomidorki oraz ser. Wymieszać, przyprawić solą i pieprzem. Udekorować listkami bazylii.

Zielone szparagi z parmezanem

Składniki:

1 pęczek zielonych szparagów

parmezan

sól

pieprz

2 ząbki czosnku

oliwa z oliwek extra virgin

Przygotowanie:

Ze szparagów odciąć 2-3 cm końcówki (jeśli delikatnie natniemy i czujemy, że skóra jest twarda, to delikatnie obieramy na kolejne 2-3 cm obieraczką do warzyw). Gotować w osolonej wodzie przez 10 min., odcedzić. Na patelni podgrzać 4-5 łyżek oliwy z posiekanym czosnkiem. Dodać szparagi i dusić przez kilka minut z każdej strony. Przełożyć na talerz i obficie obsypać paskami parmezanu.

Caponata

Składniki:

2 bakłażany

1 łyżeczka suszonego oregano

sól

pieprz

1 czerwona cebula

2 ząbki czosnku

duża garść zielonych oliwek bez pestek

mały pęczek natki pietruszki

2 łyżki kaparów

1-2 łyżki octu ziołowego

5 dojrzałych pomidorów

Przygotowanie:

Bakłażany pokroić na duże kawałki i razem z oregano podsmażyć na patelni z rozgrzaną dużą ilością oliwy. Smażyć kilka minut, potrząsając patelnią co jakiś czas. Gdy bakłażan się zrumieni, dodać posiekaną cebulę i czosnek. Smażyć kolejne kilka minut. Dodać oliwki, kapary i ocet. Po 2-3 min. dodać pokrojone w kostkę pomidory. Dusić na wolnym ogniu ok. 15 min. Przed podaniem posypać natką pietruszki i doprawić solą i pieprzem.

Crostini

Składniki:

12 małych kromek dobrego pieczywa

sól

pieprz

oliwa z oliwek extra virgin

Dodatki:

200 g zielonego groszku (mrożonego)

50 g tartego parmezanu

1 ząbek czosnku

2-3 gałązki rozmarynu

2 ząbki czosnku

300 g fasoli z puszki

2-3 garście zieleniny (listki ziół, rukola, szczaw)

1 dojrzały pomidor

tarty parmezan

2 kule mozzarelli

1 papryczka chilli

listki bazylii

Przygotowanie:

Kromki chleba opiec w piekarniku. Skropić oliwą z oliwek. Groszek ugotować do miękkości. Odcedzić, dodać parmezan i rozgnieciony czosnek. Ugniatać widelcem aż powstanie pasta, dodać tyle oliwy aż wszystko się połączy. Doprawić solą i pieprzem. Pastą posmarować 3 kromki chleba. Skropić oliwą. Rozmaryn posiekać razem z czosnkiem i podsmażyć na oliwie z oliwek, dodać fasolę i dusić razem na wolnym ogniu. Zmiksować blenderem na gładką masę, w trakcie dodać kilka łyżek oliwy. Pastą posmarować 3 kromki chleba. Skropić oliwą. Pomidora przekroić na połowę i nasmarować nim 3 kromki chleba. Posypać każdą tartym parmezanem, na wierzch nałożyć zieleninę i obficie skropić oliwą. Mozzarellę porwać na kawałki, ułożyć na grzankach, posypać posiekanym chilli i polać oliwą. Na wierzchu ułożyć listki bazylii.

Focaccia z cebulą

Składniki:

Ciasto:

Zaczyn (30-60 minut przed przygotowaniem ciasta)

10 g drożdży

100 ml/g wody

100 g mąki pszennej typ 750

Ciasto właściwe:

400 ml wody

700 g mąki pszennej

3 łyżki oliwy z oliwek

1/2 łyżeczki soli

Dodatki:

gałązki rozmarynu

2 łyżki oliwy z oliwek

2 łyżki wody

1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

Zaczyn: W misce wymieszać składniki na zaczyn i odstawić na ok. 30-60 min., aby powstał szybki zaczyn.

Ciasto właściwe: Po tym czasie wymieszać zaczyn z pozostałymi składniki na ciasto właściwe aż powstanie jednolita masa. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagnieść przez ok. 6-8 min. aż ciasto będzie sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania, szczególnie w początkowej fazie warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką, aby ciasto się nie kleiło. Przełożyć z powrotem do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na ok. 2-3 godz. do pierwszego wyrastania, czyli fermentacji. Można skrócić ten czas ustawiając miskę z ciastem w ciepłym miejscu. Ciasto jest gotowe, gdy podwoi swoją objętość. Jeśli zwiększyło ją potrójnie lub nawet poczwórnie, to nie jest to błąd, a wręcz przeciwnie. Naoliwionymi dłońmi przełożyć ciasto na naoliwioną blachę do pieczenia o wymiarach ok. 25x30 cm. Rozłożyć ciasto równomiernie na całej blasze i natłuszczonymi palcami zrobić wgłębienia w całym cieście. Oliwę wymieszać z wodą i solą aż sól się rozpuści. Otrzymaną mieszanką skropić całe ciasto, przykryć folią spożywczą i odstawić do drugiego wyrośnięcia, czyli garowania na 1,5-2 godz. Rozgrzać piekarnik do 200º C. Wstawić blachę do piekarnika i piec 25-30 min.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości